Hacker-angreb i fuld gang mod Windows XP: Så udsat er du

Hackerne er i fuld gang med at penetrere Windows XP med fuld honnør. Se her, hvor vild angrebsbølgen allerede er.

Artikel top billede

Tre uger før Microsoft udsender den endegyldigt sidste sikkerhedsopdatering til Windows XP, er hackerne i fuld gang med at rette kanonerne ind mod det 14 år gamle styresystem.

Sådan lyder det fra sikkerhedsfirmaet Avast, der står bag en udbredt antivirus-løsning.

"Vores data viser, at XP-brugerne står til at blive angrebet seks gange oftere end Windows 7-brugere. Dette tal kan meget vel stige, når Microsoft stopper med at udsende opdateringer," skriver Avast-direktør Ondrej Vlcek i et indlæg på virksomhedens blog.

"Det sårbare styresystem bliver et nemt mål for hackerne, der betragter XP som en adgangsvej til andre styresystemer," skriver han videre.

Det understreges af, at Microsoft i sin seneste sikkerhedsopdatering rettede flere sikkerhedshuller i XP.

Det kan du læse mere om her: Advarsel: Populær browser smaskfyldt med huller

Næsten hver tredje pc

Næsten en fjerdedel af Avasts 211 millioner brugere anvender i dag XP-baserede computere.

Ifølge tal fra analysehuset Net Applications kører 29,5 procent af samtlige desktop- og notebook-computere i verden med XP. Tallet er endda svagt stigende, selv om supporten altså udløber lige om lidt.

Det kan du læse mere om her: Aflives om en måned: Men nye brugere strømme stadig til XP.

Microsoft har i månedsvis haft travlt med at forsøge at få de mange XP-brugere til at skrotte det aldrende styresystem og i stedet hoppe over på nyere modeller.

Det ventes, at der umiddelbart efter 8. april vil opstå en veritabel bølge af hacker-angreb mod Windows XP.

Microsoft har for nylig åbnet for at betale penge til brugere, der vil udskifte XP med yngre modeller. Det skyldes ikke mindst, at det i den grad kan give bagslag for Microsoft, hvis XP efter 8. april står til at blive adgangsvej for alverdens malware ind på ellers sikre systemer.

Du kan læse mere om Microsofts dusør-ordning her: Microsoft lokker XP-brugere med penge: Skift til Windows 8.1

Læs også:

Advarsel til [b]XP-brugere: Du skal ikke bruge denne browser

It-ragnarok lurer om hjørnet: Windows XP-brugere bedøvende ligeglade

[/b]

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS