Microsoft knalder ansat for frækt Windows-læk

Microsoft har afsløret, at en ansat forsøgte at lække lække ny Windows-version og forretnings-hemmeligheder. Nu venter regningen.

Artikel top billede

En russer, der nu er tidligere ansat hos Microsoft, er blevet sagsøgt af softwaregiganten for at lække blandt andet screenshots og tidlige versioner af Windows 8.

Reuters skriver, at sagen konkret drejer sig om, at den nu forhenværende Microsoft-medarbejder ville lække forretnings-hemmelighederne til en fransk blogger.

Microsoft-medarbejderen skal ifølge Reuters' oplysninger allerede have indrømmet sine handlinger.

Sagen blev opdaget ved, at man på bloggerens Hotmail-konto fandt en mail fra Microsoft-medarbejderen, skriver nyhedsbureauet.

"Vi tager beskyttelsen af vores intellektuelle rettigheder meget seriøst, hvilket indebærer at samarbejde med myndigheder, der efterforsker potentielt kriminelle handlinger af vores medarbjedere eller andre," siger en Microsoft-talsperson til Reuters.

Ifølge anklageskriften skal russeren i juli og august have uploadet tidligere versioner af Windows RT og Microsoft Activation Server Software Development Kit (SDK) til en server i Washington og efterfølgende sit egen SkyDrive.

Efter at have været ansat i syv år fik medarbejderen i 2012 en ringe performance-måling, hvorefter han truede med at sige op, hvis det ikke blev ændret, skriver Reuters desuden.

Det fremgår ikke af Reuters artikel, hvilket beløb Microsoft vil sagsøge den anklagede eks-medarbjeder for.

Et tilbagevendende problem 
Det er langt fra første gang, at en it-gigant kæmper med, at produkter og produktinfo lækkes til bloggere og journalister før tid.

Mest kendt er det måske, at en tidlig version af iPhone 4 i 2010 blev fundet på en bar, hvorefter den havnede hos teknologi-sitet Gizmodo, der kunne afsløre alle detaljerne om det nye produkt.

Senest blev afløseren til den anmelderroste HTC One lækket af en 15-årig knægt, der angiveligt fik fat i telefonen, fordi en af hans forældre arbejder for HTC.

Det er dog samtidig også blevet en almindelig marketing-strategi for nogle af producenterne at "komme til" at lække informationer og billeder forud for produkt-lanceringer for at øge spændingen og skabe den maksimale omtale.

Læs også:

HTC til grin: ‘Hemmelig' super-mobil lækket af 15-årig

Denne teenage-knægt kan få Apple til at rase: Afslører alle hemmelighederne

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S