TDC: Ingen grund til uro over spionage-mistanke

Der er ingen grund til uro, selv om amerikanerne måske har installeret bagdøre på massevis af grej fra TDC's nye top-leverandør, mener TDC. Se her hvorfor.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Der er ingen grund til uro.

Sådan lyder det fra TDC, efter det er kommet frem, at det amerikanske overvågnings-agentur NSA siden 2007 har arbejdet på at installere spionage-bagdøre i netværks-udstyr fra Huawei.

Det kan du læse mere om her: Måske spionage-bagdøre på udstyr fra TDC's nye top-leverandør

Huawei er netop gået i gang med at installere netværksudstyr for fire milliarder kroner for TDC i det, som selskabet mener bliver Danmarks bedste mobilnetværk.

Det kan du læse mere om her: Så hurtigt bliver TDC's spritnye mobilnetværk

"De nye oplysninger er ikke noget, som gør os specielt bekymrede, og der er overhovedet ingen grund til uro," siger Ib Konrad Jensen, pressechef i TDC.

Eksperter er på sagen

Ifølge ham skyldes det, at TDC gennem både kontraktforhandlinger og fortsat gennem kontraktforløbet rådfører sig grundigt med Center for Cybersikkerhed, der ifølge Ib Konrad Jensen er Danmarks største sagkundskab på området.

"Alt udstyret bliver sikkerhedsgodkendt efter den standard, som blandt andet også anvendes i Storbritannien. Vi har ikke set nogen indikationer på, at der skulle være nogen som helst form for trusler mod os eller vores kunder," siger han.

Ganske vist er hele ideen med NSA's bagdøre, at de er usynlige, så den amerikanske efterretningstjeneste kan spionere i ro og mag.

Kan man forestille sig, at der er bagdøre i TDC's nye netværk, selv om TDC ikke har opdaget det?

"Man kan jo forestille sig alt. Vi har ingen indikationer set på, at det skulle være tilfældet, og disse nye oplysninger er ikke noget, der får os til at ændre på noget," siger Ib Konrad Jensen.

Ifølge ham har TDC allerede indført en række sikkerhedsforanstaltninger, der skal dæmme op for mulige sikkerhedsbrister.

Han vil med henvisning til sikkerheds-riscisi dog ikke fortælle, præcist hvad TDC har gjort.

"Men der er altså ingen grund til uro. Overhovedet ikke," siger han.

Læs også:

Måske spionage-bagdøre på udstyr fra TDC's nye top-leverandør

Så hurtigt bliver TDC's spritnye mobilnetværk

STELLA CARE ApS

Frontend- og app-udvikler (AI-Native)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til WAN, Routing og Switching

Nordjylland

Paychex Europe

Product Manager, AI & Shared Capabilities

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job