Måske spionage-bagdøre på udstyr fra TDC's nye top-leverandør

Amerikanerne har siden 2007 i al hemmelighed arbejdet på at installere hemmelig overvågnings-teknologi på netværksudstyr fra TDC's nye stor-leverandør af mobil-infrastruktur.

Artikel top billede

Det omstridte amerikanske overvågningsagentur, NSA (U.S. National Security Agency) har angiveligt systematisk forsøgt at plante bagdøre på udstyr fra den kinesiske netværk-gigant Huawei, der blandt andet står bag TDC's mobil-infrastruktur.

Det er sket via blandt andet systematisk overvågning af kommunikationen i Huaweis ledelse samt systematisk indsamling af information, der kunne give adgang til måder at plante bagdørene på.

Oplysningerne stammer fra nye oplysninger, der er blevet gravet frem i de dokumenter, som den tidligere NSA-medarbejder Edward Snowden har lækket.

Ifølge avisen New York Times er det lykkedes for NSA at skaffe sig vej ind i serverne i Huaweis hovedkvarter i kinesiske Shenzhen.

Projekt Shotgiant

Projektet hed 'Shotgiant,' og hensigten var at installere bagdøre på Huawei-udstyr til Huawei-kunder verden over.

Bagdørene skulle anvendes til at overvåge kommunikationen på det pågældende netværks-udstyr i systemer verden over.

TDC indgik i efteråret aftale med netop Huawei om, at det omstridte kinesiske selskab skulle levere mobil-infrastruktur til Danmarks største teleselskab.

Det kan du læse mere om her: TDC indgår milliardkontrakt med omstridt it-firma.

Ifølge TDC bliver der tale om 'Danmarks bedste mobilnetværk,' hvilket du kan læse mere om her: Så hurtigt bliver TDC's spritnye mobilnetværk.

Huawei under mistanke

Ifølge New York Times har NSA været i gang med at overvåge Huawei siden 2007.

Der er ingen oplysninger om, hvorvidt det vitterligt er lykkedes for NSA at installere de pågældende bagdøre, da disse oplysninger er blevet holdt ude af NSA-rapporten på anmodning fra den amerikanske regering.

Der har længe været mistanke om, at kineserne via blandt andet Huaweis udstyr på ulovlig vis har indsamlet data og oplysninger om Huaweis kunder, der tæller mange store virksomheder i både USA og Europa - heriblandt danske TDC.

Det kan du læse mere om her: Advarsel: Pas på denne netværks-gigant

Opsnappet leverancer

Der Spiegel har tidligere afsløret, at NSA har opsnappet leverancer af hardware-udstyr 'en route' for at installere spyware, inden udstyret er blevet sendt videre som intet har været hændt.

NSA oplyser til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau, at "NSA's aktiviteter fokuserer på og er afviklet specifikt mod - og kun mod - godkendte udenlandske efterretningsmål ud fra efterretningsbehov.'

NSA har ingen kommentarer til de konkrete oplysninger.

TDC mener ikke, at der er nogen grund til uro. Se selskabets reaktion her: TDC: Ingen grund til uro over spionage-mistanke.

Læs også:

Stor TDC-leverandør udløser sikkerhedspanik i USA

TDC: Sådan banker vi konkurrenterne med Danmarks bedste mobilnetværk

Huawei: Sådan bliver fremtidens 5G-netværk

Sådan erobrer omstridte Huawei Vesten

Huawei: Fra kinesiske spionfjender til rigtige venner

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S