Facebook køber netbrille-firma for 11 milliarder: Her er de vilde planer

Facebook har kig på fremtidens vilde sociale muligheder. Se her, hvordan selskabet forestiller sig fremtidens Facebook med nyt kæmpeopkøb.

Artikel top billede

Facebook lægger knap 11 milliarder kroner for selskabet Oculus VR, der står bag et virtual reality-headset med navnet Oculus Rift.

Opkøbet betyder, at Facebook kaster sig ind på virtual reality-markedet med fynd og klem, som andre selskaber som Sony og Google også har kig på.

"Mobile er nutidens platform. Med dette opkøb forbereder vi os på morgendagens platforme," lyder det fra Facebooks Mark Zuckerberg.

Han peger på, at Oculus VR har muligheden for at skabe den mest sociale platform nogensinde.

"Det kan forandre den måde, som vi arbejder på, leger på og kommunikerer på," siger han.

Spil-headset

Oculus Rift-headsettet sigter i dag primært mod spil-industrien, og dette spor vil Facebook fortsætte ud ad i første omgang.

Ifølge Mark Zuckerberg vil Facebook nemlig i første omgang lægge sig i selen for at få skubbet Oculus Rift ud til kunderne i en fart, ligesom der skal indgåes en stribe partneraftaler med spiludviklere, så der kan blive opbygget et arsenal af spil til headsettet.

Det er imidlertid blot begyndelsen.

Mark Zuckerberg forestiller sig, at man med tiden eksempelvis med Oculus Rift vil kunne få virtuelle førsteparket-pladser til koncerter, få undervisning i virtuelle klasselokaler med lærere fra hele verden, konsultere lægen derhjemmefra eller købe ind i virtuelle supermarkeder.

Og mange andre ting.

"Og det kan ske bare ved at tage brillerne på derhjemme," siger han.

Ligeledes vil headsettet kunne anvendes til at dele konkrete oplevelser med venner og familie, der i dag blot deles om beskrivelsen via Facebook.

Dette er 'den nye sociale platform,' mener Mark Zuckerberg.

"Her deler man ikke bare øjeblikke med sine venner online, men hele eventyr og oplevelser," siger han.

Betaler med aktier

Hovedparten af betalingen til Oculus VR's ejere falder i Facebook-aktier, mens 2,1 milliarder kroner bliver lagt i kontanter.

Oculus VR har en relativt stor følgeskare blandt software-udviklerne, da der for tiden er blevet placeret omkring 75.000 bestillinger på developer-kittet til Oculus Rift-headsettet.

Det tyder på, at der kan være noget i gære, selv om det først for nylig er begyndt at pible ud med applikationer til virtual reality-området.

"Virtual reality-teknologi er en stærk kandidat til at blive den næste store platform for social kommunikation," lyder det fra Facebook.

Opkøbet kommer i kølvandet på Facebooks milliard-opkøb af WhatsApp i februar.

Dette opkøb kan du læse mere om her:
Derfor betaler Facebook 100 milliarder kroner for firma med 50 ansatte - her er planen

Annonceindlæg fra Computerworld

AI skal frigøre tid og skabe nærvær i samtalen med borgeren

Flere kommuner går nu i gang med at bruge AI-understøttet dokumentation. Målet er, at sagsbehandlere skal bruge mindre tid på referater og registrering – og mere tid på nærvær i mødet med borgeren.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS