Zuckerbergs vilde (og dyre) plan: Laserbåret internet på vej

Laserbåret internet. Kæmpe-droner i 20 kilometers højde og egne satelliter. Se Mark Zuckerbergs vilde plan.

Artikel top billede

Facebooks Mark Zuckerberg er opsat på at udrulle internet ud til hele verdens befolkning, uanset hvor afsides folk bor.

Det store projekt skal blandt andet involvere internet via droner, satelliter og i visse tilfælde data, der bliver flyttet via laserstråler, forestiller Mark Zuckerberg sig.

Dermed lægger Mark Zuckerberg sig i kølvandet på Google, der tidligere har luftet planer om at udrulle internet til fjerne egne via store balloner, der skal kunne transmittere internettet fra positioner i stor højde.

Google kalder projektet for 'Project Loon.'

Det kan du læse mere om her: Sådan virker Googles ballondrevne internet

Mark Zuckerberg mener imidlertid, at droner er mere anvendelige til formålet end balloner, da droner er nemmere at styre og placere på ønskede geografiske lokationer, mens balloner i højere grad er påvirket af vind og vejr.

"Og droner er mere holdbare end balloner," mener han.

Ifølge Mark Zuckerberg lever mellem 10 og 20 procent af verdens befolkning i dag uden for rækkevide af 2G- eller 3G-netværk.

Mange af disse lever i øde områder, hvor det aldrig vil kunne svare sig at investere i dyre, nedgravede løsninger.

Facebook overvejer blandt andet såkaldt "free space optical communication" (FSO), hvor man anvender lys til at transmittere data - altså "usynlige laserstråler i det infrarøde spektrum," som Mark Zuckerberg siger.

Med FSO vil hastigheden på internet-forbindelser til eksempelvis satelliter kunne forøges ganske dramatisk - faktisk til en hastighed, der modsvarer fiber-netværk.

Til gengæld kræver det, at laserstrålerne indstilles ganske præcist med en præcision, der svarer til at kunne ramme en mønt på 15 kilometers afstand.

En ulempe ved FSO er desuden, at teknologien i dag kun fungerer ordentligt i klart vejr.

Facebook har imidlertid hyret de 'bedste eksperter' i verden til at udvikle teknologien, hedder det.

Så vilde bliver dronerne

Så vilde bliver dronerne

Når det gælder droner, opererer Facebook med mere avancerede modeller end de små, helikopter-lignende droner, som flere video-selskaber er begyndt at anvende herhjemme.

Facebooks droner skal opholde sig i mere end 20 kilometers højde og skal være drevet af store sol-paneler, der kan holde dem flyvende i måneder eller år ad gangen.

Google planlægger til sammenlægning, at selskabets balloner skal kunne holde sig flyvende i 100 dage ad gangen.

I den højde er det ideen, at en drone skal kunne dække et område på størrelse med en mellemstor storby med internet.

Facebook er angiveligt i fuld gang med at bygge sin første drone - blandt andet i samarbejde med det britiske luftfartøjs-selskab Ascenta, der står bag det solcelle-drevne fartøj Zephyr.

Mark Zuckerberg forestiller sig desuden, at Facebook vil opsende sine egne satelliter til at dække områder med lav befolknings-tæthed med internet.

Dette kan nemlig meget vel være en billigere løsning end droner for de tyndt befolkede områder, har Facebook udregnet.

Facebook kalder sit projekt 'Internet.org.'

Selskabet forventer, at projektet vil løbe op i adskillige hundrede millioner dollar. Alene en satellit kan faktisk hurtigt ende med at koste mange hundrede millioner kroner at få opsendt.

Læs også:

Mark Zuckerberg på MWC: Her er mit næste store projekt

Facebook vil rulle internet ud til milliarder af mennesker

Derfor betaler Facebook 100 milliarder kroner for firma med 50 ansatte - her er planen

Annonce

Kalundborg Refinery A/S

Applikationsspecialist til Kalundborg Refinery

Region Sjælland

Forsvarets Efterretningstjeneste

Teknisk assistent til dokumentation af kritisk infrastruktur

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S