Zuckerbergs vilde (og dyre) plan: Laserbåret internet på vej

Laserbåret internet. Kæmpe-droner i 20 kilometers højde og egne satelliter. Se Mark Zuckerbergs vilde plan.

Artikel top billede

Facebooks Mark Zuckerberg er opsat på at udrulle internet ud til hele verdens befolkning, uanset hvor afsides folk bor.

Det store projekt skal blandt andet involvere internet via droner, satelliter og i visse tilfælde data, der bliver flyttet via laserstråler, forestiller Mark Zuckerberg sig.

Dermed lægger Mark Zuckerberg sig i kølvandet på Google, der tidligere har luftet planer om at udrulle internet til fjerne egne via store balloner, der skal kunne transmittere internettet fra positioner i stor højde.

Google kalder projektet for 'Project Loon.'

Det kan du læse mere om her: Sådan virker Googles ballondrevne internet

Mark Zuckerberg mener imidlertid, at droner er mere anvendelige til formålet end balloner, da droner er nemmere at styre og placere på ønskede geografiske lokationer, mens balloner i højere grad er påvirket af vind og vejr.

"Og droner er mere holdbare end balloner," mener han.

Ifølge Mark Zuckerberg lever mellem 10 og 20 procent af verdens befolkning i dag uden for rækkevide af 2G- eller 3G-netværk.

Mange af disse lever i øde områder, hvor det aldrig vil kunne svare sig at investere i dyre, nedgravede løsninger.

Facebook overvejer blandt andet såkaldt "free space optical communication" (FSO), hvor man anvender lys til at transmittere data - altså "usynlige laserstråler i det infrarøde spektrum," som Mark Zuckerberg siger.

Med FSO vil hastigheden på internet-forbindelser til eksempelvis satelliter kunne forøges ganske dramatisk - faktisk til en hastighed, der modsvarer fiber-netværk.

Til gengæld kræver det, at laserstrålerne indstilles ganske præcist med en præcision, der svarer til at kunne ramme en mønt på 15 kilometers afstand.

En ulempe ved FSO er desuden, at teknologien i dag kun fungerer ordentligt i klart vejr.

Facebook har imidlertid hyret de 'bedste eksperter' i verden til at udvikle teknologien, hedder det.

Så vilde bliver dronerne

Så vilde bliver dronerne

Når det gælder droner, opererer Facebook med mere avancerede modeller end de små, helikopter-lignende droner, som flere video-selskaber er begyndt at anvende herhjemme.

Facebooks droner skal opholde sig i mere end 20 kilometers højde og skal være drevet af store sol-paneler, der kan holde dem flyvende i måneder eller år ad gangen.

Google planlægger til sammenlægning, at selskabets balloner skal kunne holde sig flyvende i 100 dage ad gangen.

I den højde er det ideen, at en drone skal kunne dække et område på størrelse med en mellemstor storby med internet.

Facebook er angiveligt i fuld gang med at bygge sin første drone - blandt andet i samarbejde med det britiske luftfartøjs-selskab Ascenta, der står bag det solcelle-drevne fartøj Zephyr.

Mark Zuckerberg forestiller sig desuden, at Facebook vil opsende sine egne satelliter til at dække områder med lav befolknings-tæthed med internet.

Dette kan nemlig meget vel være en billigere løsning end droner for de tyndt befolkede områder, har Facebook udregnet.

Facebook kalder sit projekt 'Internet.org.'

Selskabet forventer, at projektet vil løbe op i adskillige hundrede millioner dollar. Alene en satellit kan faktisk hurtigt ende med at koste mange hundrede millioner kroner at få opsendt.

Læs også:

Mark Zuckerberg på MWC: Her er mit næste store projekt

Facebook vil rulle internet ud til milliarder af mennesker

Derfor betaler Facebook 100 milliarder kroner for firma med 50 ansatte - her er planen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    It-systemadministrator til PensionDanmark

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird