IBM mister terræn - bankes af pinden som verdens næststørste softwarefirma

IBM mister sin position som verdens næststørste software-firma. Se her, hvem der vipper selskabet af pinden.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Fremadstormende Oracle giver solid baghjul til IBM, der mister sin position som verdens næstsstørste software-leverandør målt på omsætning.

Ifølge analysehuset Gartner er Oracles software-omsætning i 2013 steget til 160,3 milliarder kroner, mens IBM omsatte for 157,6 milliarder kroner.

Ifølge Gartner skyldes Oracles fremgang ikke mindst, at virksomheder verden over for alvor er begyndt at investere i database- og cloud-applikationer, der skal understøtte de nye teknologi-trends som big data og analytics.

Verdens største

Det er den samme udvikling, der ligger til grund for omsætningen for verdens største software-selskab, Microsoft.

Selskabet har i de senere år for alvor sat sejl mod en meget stor strategi-ændring, der skal bringe Microsoft ind i fremtidens it-brug med vægt på netop cloud, analytics og mobile.

Det kan du læse mere om her: Det nye Microsoft: Lægger Windows bag sig - her er den nye fremtid

Microsofts software-forretning omsatte i 2013 ifølge Gartner for knap 356 milliarder kroner.

Tyske SAP kom på fjerdepladsen med en omsætning på godt 100 milliarder kroner.

På de følgende pladser finder vi Symantec, EMC, Hewlett-Packard, VMware, CA Technologies og Salesforce.com.

I alt blev der i fjor solgt software for 2,2 billiarder kroner (407,3 milliarder dollar), meddeler Gartner.

Det er en stigning på 4,8 procent i forhold til 2012.

Ifølge Gartner har 2013 dog været et noget trægt år for softwaresalget i de spirende vækstmarkeder.

Til gengæld har der været fremgang i de udviklede lande, der for alvor igen er begyndt at investere i it.

Det kan du læse mere om her: Det store opsving på trapperne: Det syder og bobler i danske it-virksomheder

Ifølge Gartner har salget af cloud-løsninger 'væsentlig indflydelse' på både virksomheders indkøb og - brug af it.

Det understreges af, at Salesforce.com har sneget sig ind på Top 10-listen som det første fuldt baserede cloud-selskab nogensinde.

Salesforce.com omsatte i 2013 for 20,6 milliarder kroner.

Læs også: Kast los: Nu kommer pengene - vi bliver alle rige

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    SOS International

    Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S