Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

2.900 danske firmaer får ny tele-leverandør - solgt efter mange års underskud

2.880 danske firmaer skal have ny tele-leverandør.

Efter mange års underskud og store milliontab er det slut for det islandske selskab Siminn i Danmark.

Selskabet med 42 ansatte bliver nu overtaget af Telia, der i dag er leverandør til Siminns løsninger.

Med i købet følger 2.880 erhvervskunder, som Telia nu overtager.

Telia vurderer, at opkøbet vil give selskabet en "stærkere position på det danske erhvervsmarked."

Siminn tabte i 2012 hele 212.055 kroner hver eneste dag og kom ud med et underskud på 77,4 millioner kroner.

Det skyldtes blandt andet nedskrivninger samt "den vanskelige markedssituation" og 'prispres,' lød det dengang fra selskabet.

Det kan du læse mere om her: Telefirma tabte 212.055 danske kroner om dagen.

Dette underskud fulgte i kølvandet på 2011, hvor Siminn tabte 14,6 millioner kroner.

Dengang fastholdt selskabet dog, at det havde en fornuftig drift.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere