Her er Nokias spritnye Windows Phone 8.1-modeller

Her er de første billeder af Nokias nye Lumia-mobiler med Windows Phone 8.1.

Artikel top billede

Stephen Elop var fløjet ind for at vise de nye Nokia-telefoner. Foto: Nicolai Devantier

Build, San Francisco Ganske som rygterne havde sværmet omkring, fremviste Nokia de nye modeller med det nyeste styresystem, på Microsofts udviklerkonference, Build, der i øjeblikket løber af stablen i San Francisco.

Her fremviste Stephen Elop flagskibsmodellen Lumia 930 med metalkasse, fem-tommer skærm og ikke mindst Windows Phone 8.1, der byder på en helt stribe nyheder, blandt andet en personlig digital og talestyret assistent.

Du kan læse mere om nyhederne i Windows Phone 8.1 her.

Foto i fokus

Der er specielt lagt vægt på foto- og videooptagelser i 930. Det understreges blandt andet af et 20 megapixel-kamera med billedstabilisator.

Men også på software-siden er billedbehandling blevet et salgsargument for Nokia, og telefonen er udstyret med Creative Studio til redigering af optagelserne.

Det er også muligt at sammensætte sine egne foto-præsentationer, ud fra hvor eller hvornår billederne er taget.

Til optagelse af lyd har Nokia forsynet modellen med fire mikrofoner.

Flere simkort

Ud over et flagskib kommer der også et par nye low-end-modeller med Windows Phone 8.1 installeret fra fødslen.

De hedder Lumia 630, der kommer i to udgaver med plads til henholdsvis et eller to SIM-kort, og Lumia 635.

Ud over de to SIM-kort adskiller modellerne sig ved, at 630 har 3G, mens 635 har 4G LTE.

På 630-udgaverne har Microsoft gjort det uhyre nemt at skifte mellem SIM-kort. Hvert kort få sin egen flise i menuen, og brugeren kan så tilknytte de ønskede kontakter til det ønskede SIM-kort. En ganske brugervenlig løsning.

Billig-udgaverne, prisen starter på 159 dollar, kommer allerede næste måned. Men dog først i Asien.

Lumia 930 er planlagt til debut i juni.

Stadig et rygte

Der gik også rygter om en topmodel med 3D touch-teknologi, hvor brugeren blandt andet kan navigere via håndbevægelser foran skærmen.

Det skulle eksempelvis være muligt at navigere i menuer uden at berøre selve skærmens overflade.

Men den model forblev altså på rygteplan.

Læs også:
Kæmpe strategiskift: Nu satser Nokia på Android-platformen

Her er taberne på det danske smartphone-marked

Test: Nokia Lumia 1520 er en gigantisk mobil der udløser fnis

Derfor skal Nokia og Android imponere på MWC

Microsoft i snedig manøvre med nye Windows-telefoner

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Banedanmark

    License Manager

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    IT-Forsyningen I/S

    It-specialist til serverteam

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S