Her er Nokias spritnye Windows Phone 8.1-modeller

Her er de første billeder af Nokias nye Lumia-mobiler med Windows Phone 8.1.

Artikel top billede

Stephen Elop var fløjet ind for at vise de nye Nokia-telefoner. Foto: Nicolai Devantier

Build, San Francisco Ganske som rygterne havde sværmet omkring, fremviste Nokia de nye modeller med det nyeste styresystem, på Microsofts udviklerkonference, Build, der i øjeblikket løber af stablen i San Francisco.

Her fremviste Stephen Elop flagskibsmodellen Lumia 930 med metalkasse, fem-tommer skærm og ikke mindst Windows Phone 8.1, der byder på en helt stribe nyheder, blandt andet en personlig digital og talestyret assistent.

Du kan læse mere om nyhederne i Windows Phone 8.1 her.

Foto i fokus

Der er specielt lagt vægt på foto- og videooptagelser i 930. Det understreges blandt andet af et 20 megapixel-kamera med billedstabilisator.

Men også på software-siden er billedbehandling blevet et salgsargument for Nokia, og telefonen er udstyret med Creative Studio til redigering af optagelserne.

Det er også muligt at sammensætte sine egne foto-præsentationer, ud fra hvor eller hvornår billederne er taget.

Til optagelse af lyd har Nokia forsynet modellen med fire mikrofoner.

Flere simkort

Ud over et flagskib kommer der også et par nye low-end-modeller med Windows Phone 8.1 installeret fra fødslen.

De hedder Lumia 630, der kommer i to udgaver med plads til henholdsvis et eller to SIM-kort, og Lumia 635.

Ud over de to SIM-kort adskiller modellerne sig ved, at 630 har 3G, mens 635 har 4G LTE.

På 630-udgaverne har Microsoft gjort det uhyre nemt at skifte mellem SIM-kort. Hvert kort få sin egen flise i menuen, og brugeren kan så tilknytte de ønskede kontakter til det ønskede SIM-kort. En ganske brugervenlig løsning.

Billig-udgaverne, prisen starter på 159 dollar, kommer allerede næste måned. Men dog først i Asien.

Lumia 930 er planlagt til debut i juni.

Stadig et rygte

Der gik også rygter om en topmodel med 3D touch-teknologi, hvor brugeren blandt andet kan navigere via håndbevægelser foran skærmen.

Det skulle eksempelvis være muligt at navigere i menuer uden at berøre selve skærmens overflade.

Men den model forblev altså på rygteplan.

Læs også:
Kæmpe strategiskift: Nu satser Nokia på Android-platformen

Her er taberne på det danske smartphone-marked

Test: Nokia Lumia 1520 er en gigantisk mobil der udløser fnis

Derfor skal Nokia og Android imponere på MWC

Microsoft i snedig manøvre med nye Windows-telefoner

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura