Her er Nokias spritnye Windows Phone 8.1-modeller

Her er de første billeder af Nokias nye Lumia-mobiler med Windows Phone 8.1.

Artikel top billede

Stephen Elop var fløjet ind for at vise de nye Nokia-telefoner. Foto: Nicolai Devantier

Build, San Francisco Ganske som rygterne havde sværmet omkring, fremviste Nokia de nye modeller med det nyeste styresystem, på Microsofts udviklerkonference, Build, der i øjeblikket løber af stablen i San Francisco.

Her fremviste Stephen Elop flagskibsmodellen Lumia 930 med metalkasse, fem-tommer skærm og ikke mindst Windows Phone 8.1, der byder på en helt stribe nyheder, blandt andet en personlig digital og talestyret assistent.

Du kan læse mere om nyhederne i Windows Phone 8.1 her.

Foto i fokus

Der er specielt lagt vægt på foto- og videooptagelser i 930. Det understreges blandt andet af et 20 megapixel-kamera med billedstabilisator.

Men også på software-siden er billedbehandling blevet et salgsargument for Nokia, og telefonen er udstyret med Creative Studio til redigering af optagelserne.

Det er også muligt at sammensætte sine egne foto-præsentationer, ud fra hvor eller hvornår billederne er taget.

Til optagelse af lyd har Nokia forsynet modellen med fire mikrofoner.

Flere simkort

Ud over et flagskib kommer der også et par nye low-end-modeller med Windows Phone 8.1 installeret fra fødslen.

De hedder Lumia 630, der kommer i to udgaver med plads til henholdsvis et eller to SIM-kort, og Lumia 635.

Ud over de to SIM-kort adskiller modellerne sig ved, at 630 har 3G, mens 635 har 4G LTE.

På 630-udgaverne har Microsoft gjort det uhyre nemt at skifte mellem SIM-kort. Hvert kort få sin egen flise i menuen, og brugeren kan så tilknytte de ønskede kontakter til det ønskede SIM-kort. En ganske brugervenlig løsning.

Billig-udgaverne, prisen starter på 159 dollar, kommer allerede næste måned. Men dog først i Asien.

Lumia 930 er planlagt til debut i juni.

Stadig et rygte

Der gik også rygter om en topmodel med 3D touch-teknologi, hvor brugeren blandt andet kan navigere via håndbevægelser foran skærmen.

Det skulle eksempelvis være muligt at navigere i menuer uden at berøre selve skærmens overflade.

Men den model forblev altså på rygteplan.

Læs også:
Kæmpe strategiskift: Nu satser Nokia på Android-platformen

Her er taberne på det danske smartphone-marked

Test: Nokia Lumia 1520 er en gigantisk mobil der udløser fnis

Derfor skal Nokia og Android imponere på MWC

Microsoft i snedig manøvre med nye Windows-telefoner

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job