Afslørende opgørelse: Sådan rammer phishing danskerne

I Danmark går phishing-folkene direkte efter kontanterne. Det er anderledes end i resten af verden.

Artikel top billede

(Foto: Foto: iStockphoto (brugeren Spannerdude))

Det er de danske finansinstitutioner, der står hårdest for skud i phishing-kampagner.

Måske ikke så underligt taget i betragtning af, at det er i forbindelse med banker og andre pengeadministratorer, der kan fiskes efter meget følsomme data, der kan give adgang til danskernes digitale pengepunge.

Informationerne kan man finde i sikkerhedsfirmaet Kasperskys seneste sikkerhedsrapport: Financial cyber threats in 2013.

Her kan man blandt andet finde geografiske optegnelser over, hvor phishing rammer, og hvilke typer virksomheder og instruktioner, der bruges som fluepapir.

Ser man ud over hele kloden, er det de sociale netværk, som står mest for skud.

35 procent af alle phishing-forsøg går gennem Facebook og lignende tjenester.

Men globalt er bankerne også godt med. 32 procent af alle phishing-angreb var i 2013 rettet mod finansielle institutioner, kan man læse i rapporten.

Ser man alene på andelen af finansiel phishing, tegner bankerne sig for 70 procent.

I Danmark går man efter bankerne

I kongeriget er tallene lidt anderledes fordelt end på verdensplan.

Bankerne er nemlig den absolutte topscorer hos de it-kriminelle.

Næsten halvdelen af alle angreb, helt præcist 43,5 procent, er således rettet mod den finansielle sektor.

De sociale medier kommer ind på andenpladsen med små 24 procent, mens blogs tager bronzemedaljen med 10 procent.

Phishing-angreb i Danmark er således rettet mere markant mod pengepungen end i resten af Europa og verden, dog med undtagelse af vores naboer i Sverige.

Samlet set er Danmark dog langt fra det land, der er hårdest ramt af phishing.

Vi placerer os i kategorien "Andre," der alle er betegnet som lande, der rammes af mindre end to procent af alt phishing.

Næppe så overraskende, da vi er et lille sprogområde.

Det er amerikanerne, der topper listen ved at være mål for 30 procent af alt phishing, mens russerne og tyskerne kommer ind som nummer to og tre med omkring 10 procent.

Læs også:

Guide: Sådan sikrer du hjemmenetværket

Guide: Sådan beskytter du dit website mod kriminelle

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura