Derfor måtte kunder stille varer tilbage under dankort-nedbrud

Mange kunder måtte i aftes under et større dankort-nedbrud hive koteletter og mælk op af deres indkøbskurve og pænt stille varerne på plads igen. Her er forklaringen fra dankort-leverandøren Nets.

Artikel top billede

Tirsdag aften var dankort-systemet i gulvet flere gange, og i omkring to timers tid var danskernes foretrukne betalingskort rystet.

Nets oplyser til Computerworld, at nedbruddet i alt drejer sig om tre kortvarige ryk omkring klokken 18.15, 18.50 og 19.20, hvor betalingsselskabet afviste alle betalinger.

Rundt om i Danmark medførte serie-nedbruddene, at handlende i supermarkeder måtte stille deres varer tilbage, da de ikke kunne betale med dankort og samtidig ikke havde kontanter på sig.

Men pressechef Søren Winge fra Nets, er der ikke noget med, at der også er en offline-funktion, der kan bruges af butikkerne og de handlende i netop denne slags situationer?

"Problemet i nogle forretninger har været, at da nedbruddene har været så kortvarige, har butikkerne overvejet, om det kunne svare sig at gå over på offline-funktionalitet. For det tager nemlig et par minutter at skifte over," lyder svaret.

"Og når de så har taget beslutningen om at gå over på offline-funktionalitet, har systemet kørt normalt igen. Det ved jeg i hvert fald, at nogle detailkæder har oplevet," fortsætter Søren Winge.

Radiotavshed om nedbruddet

Ud over dankortet var også andre kort som Visa og Mastercard ramt af nedbruddene hos Nets.

"Hele den danske kortplatform var påvirket, og lige nu er vi i gang med at danne os et overblik over, hvad der skete, men vi kommer næppe med nogen længere teknisk forklaring," fortæller Søren Winge.

Hvorfor ikke?

"Jamen, det er ikke noget, vi plejer at sige noget detaljeret om," lyder svaret.

Dermed fastholder dankort-selskabet en lang tradition for at være tavs som graven, når dankortet går i sort, hvilket skete i januar og flere gange sidste år.

Pressechefen hos Nets siger samtidig, at gårsdagens serienedbrud ikke har nogen relation til maraton-nedbruddet i januar, og at Nets lige nu er i gang med at finde ud af, hvor mange transaktioner der blev afvist i aftes.

Læs også: 

Nets tavs efter mega-nedbrud

Total tavshed i Nets efter stort Dankort-nedbrud

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S