Derfor måtte kunder stille varer tilbage under dankort-nedbrud

Mange kunder måtte i aftes under et større dankort-nedbrud hive koteletter og mælk op af deres indkøbskurve og pænt stille varerne på plads igen. Her er forklaringen fra dankort-leverandøren Nets.

Artikel top billede

Tirsdag aften var dankort-systemet i gulvet flere gange, og i omkring to timers tid var danskernes foretrukne betalingskort rystet.

Nets oplyser til Computerworld, at nedbruddet i alt drejer sig om tre kortvarige ryk omkring klokken 18.15, 18.50 og 19.20, hvor betalingsselskabet afviste alle betalinger.

Rundt om i Danmark medførte serie-nedbruddene, at handlende i supermarkeder måtte stille deres varer tilbage, da de ikke kunne betale med dankort og samtidig ikke havde kontanter på sig.

Men pressechef Søren Winge fra Nets, er der ikke noget med, at der også er en offline-funktion, der kan bruges af butikkerne og de handlende i netop denne slags situationer?

"Problemet i nogle forretninger har været, at da nedbruddene har været så kortvarige, har butikkerne overvejet, om det kunne svare sig at gå over på offline-funktionalitet. For det tager nemlig et par minutter at skifte over," lyder svaret.

"Og når de så har taget beslutningen om at gå over på offline-funktionalitet, har systemet kørt normalt igen. Det ved jeg i hvert fald, at nogle detailkæder har oplevet," fortsætter Søren Winge.

Radiotavshed om nedbruddet

Ud over dankortet var også andre kort som Visa og Mastercard ramt af nedbruddene hos Nets.

"Hele den danske kortplatform var påvirket, og lige nu er vi i gang med at danne os et overblik over, hvad der skete, men vi kommer næppe med nogen længere teknisk forklaring," fortæller Søren Winge.

Hvorfor ikke?

"Jamen, det er ikke noget, vi plejer at sige noget detaljeret om," lyder svaret.

Dermed fastholder dankort-selskabet en lang tradition for at være tavs som graven, når dankortet går i sort, hvilket skete i januar og flere gange sidste år.

Pressechefen hos Nets siger samtidig, at gårsdagens serienedbrud ikke har nogen relation til maraton-nedbruddet i januar, og at Nets lige nu er i gang med at finde ud af, hvor mange transaktioner der blev afvist i aftes.

Læs også: 

Nets tavs efter mega-nedbrud

Total tavshed i Nets efter stort Dankort-nedbrud

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job