Netflix klar med ny streaming-teknologi: Fire gange klarere end HD

Se House of Cards og en række andre programmer i en helt fantastisk opløsning. Netflix tænder for ekstremt høj opløsning.

Artikel top billede

Netflix har trykket på startknappen til selskabets nye super-streaming-teknologi, der byder på fire gange højere opløsning end HD.

Den nye 4K-teknologi vil i første omgang blive aktiveret på en begrænset række udsendelser.

De tæller hele anden sæson af den populære Netflix-serie House of Cards samt forskellige natur-dokumentarer.

Detaljegraden er særdeles høj i 4K-teknologien, der leverer en opløsning på 3.840 gange 2.160 pixels på skærmen.

Til sammenligning er opløsningen i HD 1.920 gange 1.080 pixels. 4K kaldes da også for Ultra HD eller UHD.

Netflix har tidligere meddelt, at samtlige af selskabets egne serier, der produceres i år og frem, vil blive leveret i 4K.

For at få glæde af den nye super-streaming skal man dog have et fjernsyn, der understøtter teknologien.

Det kræver, at fjernsynet understøtter den såkaldte HEVC/H.265 decoder.

Adskillige af de førende fladskærmsproducenter har fjernsyn på gaden, der understøtter det nye format.

Hertil kommer, at man som modtager skal have en ganske solid bredbånds-forbindelse, idet 4K-streamingen suger 15 Mbit/s. Netflix forlanger faktisk, at man har mindst en 20 Mbit/s-forbindelse, hvis man skal gøre sig håb om at få den høje detalje-grad igennem.

Med 4K-fladskærme er billedopløsningen så høj, at billedet ikke virker grynet, selv om man sidder ganske tæt på. For eksempel kan man sidde helt ned til en meter fra en 60 tommer-skærm og stadig få en god og klar oplevelse.

Computerworlds anmelder har tidligere beskrevet 4K-oplevelsen som den oplevelse, man får, hvis man er vant til at betragte verden gennem et par fedtede briller - og så pludselig pudser dem helt klare og rene, og alting pludselig står knivskarpt og farverigt.

Det kan du læse mere om her: Din næste fladskærm bliver fire gange bedre end i dag.

Læs også:

Derfor giver Netflix alle de andre bøllebank

Så populær er Netflix: Tæsker konkurrenter og danske tv-kanaler

Samsung klar til 4K-krig med de her fladskærme

Endelig på Netflix - men konsekvenserne kan blive alvorlige

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics