Sådan tjener Apple, Microsoft og Google sine penge

Det er kæmpe firmaer med gigantiske omsætninger, men hvad tjener de egentlig pengene på? Det kan du se her.

Artikel top billede

Hvad tjener it-giganterne Google, Apple og Microsoft egentlig penge på?

Samlet set skovler de alle tre bunkevis af kontanter ind, og Apple er ligefrem vurderet til at være verdens mest værdifulde firma.

Men der er stor forskel på, hvor pengene til de ellers fyldte kasser kommer fra. Og der er sket en stor udvikling.

For bare et par år siden var teknologi-landskabet nemlig meget anderledes.

Tag bare Apple.

I slutningen af 90'erne var virksomheden i meget dyb krise, men vendte med et snuptag udviklingen til en gigantisk succes.

Den udvikling blev trukket i gang af iPod, men også Mac'en blev populær på grund af det fine design. 

Det var dog først, da iPhone og derefter iPad blev introduceret, at pengene for alvor begyndte at vælte ind.

I dag repræsenterer de to enheder næsten tre fjerdedele af indtægterne i selskabet. Mac-maskinerne står for 13 procent mens iPod'en er på vej ud af Apples pengemaskine.

Også iTunes har ændret sig. Det startede med salg af musik, men streaming-tjenesterne har ædt den kage, og i dag tjenes pengene på salg af apps.

Ni procent af fortjenesten kommer herfra.

Samlet set er Apple først og fremmest en hardware-producent, men fokus er blevet ændret siden iPod-succesen.

Googles manglende forvandling

Googles indtjening har nok ikke været inde i den store forvandling, selv om der har været gjort forsøg på eksempelvis mobilmarkedet - kraftigt inspireret af Apple.

Også søgegiganten kunne lugte pengene, der omgiver telefonerne. Der gik ikke lang tid efter Apples iPhone, før Google sendte Android ind i det forretningsområde.

Android er som bekendt gratis og derfor ikke direkte indbringende på bundlinjen. Det endte også med, at Google købte Motorola i et forsøg på at tage en bid af mobilmarkedet, dog uden succes.

Nogen mener, det var en dårlig beslutning, mens andre ser den som strategisk, fordi en omfattende patent-portefølje fulgte med i købet.

Så det blev ikke fra denne front, at Google skulle tjene penge.

Faktisk stammer hovedparten af indtjeningen stadig fra at være et gigantisk reklamefirma.

Microsofts forandring

Der bliver rykket godt og grundigt rundt på chefgangene i Microsoft i øjeblikket. Ny topfigur og masser af udskiftninger.

Ligeledes er Nokia på vej ind under Redmond-firmaets vinger.

Over halvdelen af indtjeningen kommer fra enterprise-markedet, programmer og tjenester. De knytter sig eksempelvis til licenser på Windows-servere, Office og for forretningsdelen Azure.

På forbrugersiden kommer pengene fra OEM-licenser i forbindelse med køb af nye maskiner, Office og Windows Phone.

Hardware til almindelige brugere udgør den anden halvdel og omfatter alt fra Xbox, mus til Surface. Sidstnævnte har dog været en ganske dårlig forretning. Salg af Nokia-telefoner vil i fremtiden ryge ind i denne kategori.

Microsoft har gået efter en stærk position inden for forbrugerelektronik, men den nye chef, Satya Nadella, kommer fra enterprise-afdelingen i firmaet. Det bliver spændende at se, hvad han vil satse på.

Graferne i denne artikel er baseret på tal fra en undersøgelse, der er udført af ZDNet, baseret på kvartalsrapporterne fra de tre firmaer for anden halvdel af regnskabsåret 2013.

Læs også:
Apple skuffer investorerne på trods af rekord-regnskab

Så høj er lønnen hos Microsoft, Google, Cisco og Oracle

Da Ballmer gik ud, gik aktiekursen op

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S