Sådan tjener Apple, Microsoft og Google sine penge

Det er kæmpe firmaer med gigantiske omsætninger, men hvad tjener de egentlig pengene på? Det kan du se her.

Artikel top billede

Hvad tjener it-giganterne Google, Apple og Microsoft egentlig penge på?

Samlet set skovler de alle tre bunkevis af kontanter ind, og Apple er ligefrem vurderet til at være verdens mest værdifulde firma.

Men der er stor forskel på, hvor pengene til de ellers fyldte kasser kommer fra. Og der er sket en stor udvikling.

For bare et par år siden var teknologi-landskabet nemlig meget anderledes.

Tag bare Apple.

I slutningen af 90'erne var virksomheden i meget dyb krise, men vendte med et snuptag udviklingen til en gigantisk succes.

Den udvikling blev trukket i gang af iPod, men også Mac'en blev populær på grund af det fine design. 

Det var dog først, da iPhone og derefter iPad blev introduceret, at pengene for alvor begyndte at vælte ind.

I dag repræsenterer de to enheder næsten tre fjerdedele af indtægterne i selskabet. Mac-maskinerne står for 13 procent mens iPod'en er på vej ud af Apples pengemaskine.

Også iTunes har ændret sig. Det startede med salg af musik, men streaming-tjenesterne har ædt den kage, og i dag tjenes pengene på salg af apps.

Ni procent af fortjenesten kommer herfra.

Samlet set er Apple først og fremmest en hardware-producent, men fokus er blevet ændret siden iPod-succesen.

Googles manglende forvandling

Googles indtjening har nok ikke været inde i den store forvandling, selv om der har været gjort forsøg på eksempelvis mobilmarkedet - kraftigt inspireret af Apple.

Også søgegiganten kunne lugte pengene, der omgiver telefonerne. Der gik ikke lang tid efter Apples iPhone, før Google sendte Android ind i det forretningsområde.

Android er som bekendt gratis og derfor ikke direkte indbringende på bundlinjen. Det endte også med, at Google købte Motorola i et forsøg på at tage en bid af mobilmarkedet, dog uden succes.

Nogen mener, det var en dårlig beslutning, mens andre ser den som strategisk, fordi en omfattende patent-portefølje fulgte med i købet.

Så det blev ikke fra denne front, at Google skulle tjene penge.

Faktisk stammer hovedparten af indtjeningen stadig fra at være et gigantisk reklamefirma.

Microsofts forandring

Der bliver rykket godt og grundigt rundt på chefgangene i Microsoft i øjeblikket. Ny topfigur og masser af udskiftninger.

Ligeledes er Nokia på vej ind under Redmond-firmaets vinger.

Over halvdelen af indtjeningen kommer fra enterprise-markedet, programmer og tjenester. De knytter sig eksempelvis til licenser på Windows-servere, Office og for forretningsdelen Azure.

På forbrugersiden kommer pengene fra OEM-licenser i forbindelse med køb af nye maskiner, Office og Windows Phone.

Hardware til almindelige brugere udgør den anden halvdel og omfatter alt fra Xbox, mus til Surface. Sidstnævnte har dog været en ganske dårlig forretning. Salg af Nokia-telefoner vil i fremtiden ryge ind i denne kategori.

Microsoft har gået efter en stærk position inden for forbrugerelektronik, men den nye chef, Satya Nadella, kommer fra enterprise-afdelingen i firmaet. Det bliver spændende at se, hvad han vil satse på.

Graferne i denne artikel er baseret på tal fra en undersøgelse, der er udført af ZDNet, baseret på kvartalsrapporterne fra de tre firmaer for anden halvdel af regnskabsåret 2013.

Læs også:
Apple skuffer investorerne på trods af rekord-regnskab

Så høj er lønnen hos Microsoft, Google, Cisco og Oracle

Da Ballmer gik ud, gik aktiekursen op

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S