Konsulenthus solgt - 150 danske it-konsulenter får ny arbejdsgiver

150 danske it-konsulenter får ny arbejdsgiver. Se her hvorfor ejerne føler, at de er nødt til at sælge.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Det store danske konsulenthus Platon Group får ny ejer.

Konsulenthuset - med omkring 150 it-konsulenter i stalden - bliver nemlig overtaget af revisionsselskabet Deloitte.

Platon beskæftiger sig med big data, information management og business intelligence og lignende.

De 150 it-konsulenter er med andre ord eksperter i at styre, organisere samt drive mening og viden ud af de data-strømme, der findes i virksomhederne.

Det er noget, som Deloitte ser stor værdi i i en tid, hvor topcheferne i stigende omfang konkurrerer på at træffe de rigtige strategiske beslutninger i komplekse miljøer.

Det kan du læse mere om her: Big data afmystificeret: Sådan kommer du i gang

Denne udvikling kræver, at topcheferne forstår data. Og det kan netop big data og business intelligence understøtte.

"Håndtering og brug af data er blandt de allervigtigste værdi-skabere i både private og offentlige virksomheder," lyder det fra den administrerende direktør i Deloitte, Anders Dons, i en meddelelse.

Han peger på, at det gælder for det finansielle område, men også i produktion, salg, risiko-styring, strategi samt på skatte-området, hvor øgede muligheder for at kværne og forstå data kan hjælpe topcheferne.

Stort to-cifret millionbeløb

Selskaberne vil ikke fortælle, hvor meget Deloitte betaler for Platon, men der er angiveligt tale om et to-cifret million-beløb i den pæne ende.

Platon-chef Michael Borges har tidligere fortalt Computerworld om Platons ejerforhold.

Platon omsatte i 2012 for godt 124 millioner kroner og landede et driftsoverskud på syv millioner kroner.

Michael Borges siger til Børsen, at Platon - der i årevis har betragtet PA og netop Deloitte som nogle af de største konkurrenter på rådgivningsdelen - bliver solgt, fordi big data-området er blevet for stor en mundfuld.

Det skyldes, at netop data-analysen er blevet et centralt område for topcheferne.

Det gør, at virksomheder ifølge Michael Borges forlanger "en detaljeret forretningsindsigt", når konsulenterne rykker ud.

Og den indsigt har Platon ikke. Men det har Deloitte.

"Big data-området er blevet for stort og komplekst til, at vi kan klare os som en relativt lille spiller. Alle it-giganterne er nu blevet aktive spillere på vores marked," siger han til avisen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S