Kæmpehul i IE rammer nu danske firmaer

Nu er danske virksomheder blevet ramt af angreb, der sættes ind via 0-dagssårbarheden i Internet Explorer. Sådan beskytter du dig.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Antallet af mål, der angribes gennem den 0-dagssårbarhed, der har ramt Microsofts Internet Explorer (IE), stiger støt.

Sårbarheden rammer alle versioner af IE fra version 6 til og med version 11.

Nu har sårbarheden også fundet vej til Danmark. Med andre ord er danske virksomheder nu blevet mål for it-kriminelle.

"I løbet af det seneste døgn har CSIS observeret målrettede angreb, hvor den nye 0-dagssårbarhed i Microsoft Internet Explorer misbruges aktivt mod danske mål," skriver sikkerhedsfirmaet CSIS i en advarsel, og fortsætter:

"I de registrerede angreb er sårbarheden imidlertid begrænset til at fungere mod IE9 og IE11."

CSIS ønsker dog ikke at sætte navne på de virksomheder, der har været udsat for angrebet.

Læs mere her: Alvorligt hul i Explorer: Din pc kan fjernstyres

Rettet mod udvalgte mål

Kendetegnene for angrebene er, at de er rettet mod udvalgte mål i udvalgte virksomheder.

"Angrebet udføres ved at sende spammails til udvalgte modtagere og i den pågældende spammail inkludere et link, som peger på en dedikeret eller kompromitteret webside," beretter CSIS.

"Flere af de servere, der misbruges som platform i disse drive-by angreb, er Microsoft Windows Small Buisness Server 2003 R2."

Det er dog ikke så svært at beskytte sig mod truslen, indtil Microsoft får sendt en rettelse afsted.

Det kan du læse mere om her: Ingen panik: Sådan undgår du kæmpehullet i Internet Explorer

Læs også:

Her er den mest hullede browser - hvilken bruger du?

Alle dine browsere er blevet hacket sønder og sammen

Advarsel: Populær browser smaskfyldt med huller

Hackerne vælter ind over særlig applikation - findes på din computer

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Forsvaret

    Cyberspecialist

    Københavnsområdet

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til Drupal

    Københavnsområdet

    IT-Forsyningen I/S

    It-specialist til serverteam

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS