Kæmpehul i IE rammer nu danske firmaer

Nu er danske virksomheder blevet ramt af angreb, der sættes ind via 0-dagssårbarheden i Internet Explorer. Sådan beskytter du dig.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Antallet af mål, der angribes gennem den 0-dagssårbarhed, der har ramt Microsofts Internet Explorer (IE), stiger støt.

Sårbarheden rammer alle versioner af IE fra version 6 til og med version 11.

Nu har sårbarheden også fundet vej til Danmark. Med andre ord er danske virksomheder nu blevet mål for it-kriminelle.

"I løbet af det seneste døgn har CSIS observeret målrettede angreb, hvor den nye 0-dagssårbarhed i Microsoft Internet Explorer misbruges aktivt mod danske mål," skriver sikkerhedsfirmaet CSIS i en advarsel, og fortsætter:

"I de registrerede angreb er sårbarheden imidlertid begrænset til at fungere mod IE9 og IE11."

CSIS ønsker dog ikke at sætte navne på de virksomheder, der har været udsat for angrebet.

Læs mere her: Alvorligt hul i Explorer: Din pc kan fjernstyres

Rettet mod udvalgte mål

Kendetegnene for angrebene er, at de er rettet mod udvalgte mål i udvalgte virksomheder.

"Angrebet udføres ved at sende spammails til udvalgte modtagere og i den pågældende spammail inkludere et link, som peger på en dedikeret eller kompromitteret webside," beretter CSIS.

"Flere af de servere, der misbruges som platform i disse drive-by angreb, er Microsoft Windows Small Buisness Server 2003 R2."

Det er dog ikke så svært at beskytte sig mod truslen, indtil Microsoft får sendt en rettelse afsted.

Det kan du læse mere om her: Ingen panik: Sådan undgår du kæmpehullet i Internet Explorer

Læs også:

Her er den mest hullede browser - hvilken bruger du?

Alle dine browsere er blevet hacket sønder og sammen

Advarsel: Populær browser smaskfyldt med huller

Hackerne vælter ind over særlig applikation - findes på din computer

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S