Kæmpehul i IE rammer nu danske firmaer

Nu er danske virksomheder blevet ramt af angreb, der sættes ind via 0-dagssårbarheden i Internet Explorer. Sådan beskytter du dig.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Antallet af mål, der angribes gennem den 0-dagssårbarhed, der har ramt Microsofts Internet Explorer (IE), stiger støt.

Sårbarheden rammer alle versioner af IE fra version 6 til og med version 11.

Nu har sårbarheden også fundet vej til Danmark. Med andre ord er danske virksomheder nu blevet mål for it-kriminelle.

"I løbet af det seneste døgn har CSIS observeret målrettede angreb, hvor den nye 0-dagssårbarhed i Microsoft Internet Explorer misbruges aktivt mod danske mål," skriver sikkerhedsfirmaet CSIS i en advarsel, og fortsætter:

"I de registrerede angreb er sårbarheden imidlertid begrænset til at fungere mod IE9 og IE11."

CSIS ønsker dog ikke at sætte navne på de virksomheder, der har været udsat for angrebet.

Læs mere her: Alvorligt hul i Explorer: Din pc kan fjernstyres

Rettet mod udvalgte mål

Kendetegnene for angrebene er, at de er rettet mod udvalgte mål i udvalgte virksomheder.

"Angrebet udføres ved at sende spammails til udvalgte modtagere og i den pågældende spammail inkludere et link, som peger på en dedikeret eller kompromitteret webside," beretter CSIS.

"Flere af de servere, der misbruges som platform i disse drive-by angreb, er Microsoft Windows Small Buisness Server 2003 R2."

Det er dog ikke så svært at beskytte sig mod truslen, indtil Microsoft får sendt en rettelse afsted.

Det kan du læse mere om her: Ingen panik: Sådan undgår du kæmpehullet i Internet Explorer

Læs også:

Her er den mest hullede browser - hvilken bruger du?

Alle dine browsere er blevet hacket sønder og sammen

Advarsel: Populær browser smaskfyldt med huller

Hackerne vælter ind over særlig applikation - findes på din computer

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S