Alle dine browsere er blevet hacket sønder og sammen

Sikkerhedsfolk har i to dage angrebet alle de store browsere, som hver og en knækkede sammen og afslørede store sikkerhedshuller.

Artikel top billede

På HP's store hackerkonference Pwn2Own i Vancouver, Canada i sidste uge blev der afsløret seriøse sikkerhedsproblemer med alle de store browsere.

Således demonstrerede sikkerhedsfolk fra mange forskellige lande, hvordan de kunne udnytte nul-dagssårbarheder i Internet Explorer, Chrome, Firefox og Safari til at bryde ind og afvikle kode på fremmede computere.

Samlet måtte arrangørerne af med 4,5 millioner præmiekroner til de deltagende hold, der havde held og ikke mindst dygtighed til at lægge browserne ned på stribe.

Det skriver Computerworlds amerikanske søsterblad.

Chrome hacket flere gange

Et hold fra det franske sikkerhedsselskab Vupen hackede eksempelvis på konferencens anden dag Google Chrome ved at dirke en use-after-free-sårbarhed op, der kan ramme både browserens WebKit- og Blink-engines.

Sikkerhedsfolkene kunne derefter komme uden om Chromes sandbox-beskyttelse til at afvikle deres kode og manipulere det underliggende system.

De samme folk havde på sikkerhedskonferencens første dag skrællet Internet Explorer 11, Firefox, Flash Player og Adobe Reader op ved at benytte i alt 11 sårbarheder, som ikke var kendt i forvejen.

Vupen-holdet løb med knap halvdelen af alle præmiepengene. 

Chrome-browseren blev på konferencen også åbnet af andre, men dommerne vurderede, at denne fremgangsmåde var lignende med det, som man kunne se på Googles egen sikkerhedskonference, Pwnium, der blev afviklet sideløbende med HP's crackerparty.

Apple åbnet af kinesere

It-selskabet Apple er bredt kendt som et firma, hvis produkter sjældent har sikkerhedsproblemer.

På Pwn2Own-konferencen viste et kinesisk hackerhold, at det ikke gælder for Safari-browseren, hvor der blev påpeget flere sikkerhedshuller, hvilket dog også gælder alle de andre it-selskabers browsere

Viden om sikkerhedshullerne er nu blevet overdraget til leverandørerne, som formentlig vil rette og udsende lapper i de kommende browseropdateringer.

Læs også:
Advarsel: Populær browser smaskfyldt med huller

Hackerne vælter ind over særlig applikation - findes på din computer

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Netic

    Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

    Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S