Politiundersøgelse skal se på om tys-tys-kilde har startet persondatakatastrofe

Politiet sætter nu hårdt ind for at finde svar på, om der er lækket oplysninger til andre end Se og Hør. Sagen kan brede sig som ringe i vandet.

Artikel top billede

Politiet, Nets og IBM skal nu finde svaret på, om andre personer har været indblandet i Nets-lækagen til Se og Hør, og om der er videregivet oplysninger til andre end det kulørte ugeblad.

Der er igangsat en undersøgelse af forholdene omkring Nets-forløbet for at klarlægge, om der er tale om en mere omfattende datalæk end de nuværende oplysninger i sagen viser.

"Der forestår en del it-efterforskning, der har til formål at afdække, om der ellers er sket noget," siger efterforskningschef Bent Isager-Nielsen fra Københavns Vestegns Politi til Politiken.

Og han fortsætter:

"Vi har derfor også blik for, om den sigtede eller andre it-folk har kunnet trække oplysninger ud og sælge til andre."

Han vil dog ikke fortælle, om politiet har oplysninger, der peger på et større omfang af skandalen

Læs også: It-sikkerhedsprocedurer i Nets har manglet kontrol i årevis

Datakatastrofe

Teknisk set er det dog en klar mulighed, at den person, der omtales som tys-tys-kilden, har haft adgang til masser af oplysninger om danskerne.

Med en borgers NemID kan man nemlig få adgang til mange andre private oplysninger end Dankort-transaktioner, både hos offentlige myndigheder og private selskaber.

Danmarks i øjeblikket mest omtalte it-mand kan således have haft andre kunder i sin 'butik' end Se og Hør.

"I 2012, hvor tys-tys-kilden stadig var ansat, implementerede IBM hele NemID-systemet, hvor alle danskernes private nøgler ligger. Hvis han har haft adgang og misbrugt dem, står vi potentielt over for en regulær persondatakatastrofe«, siger Peter Kruse, teknisk direktør i sikkerhedsselskabet CSIS til avisen.

Det er således ikke utænkeligt, at der kan være solgt oplysninger til eksempelvis kriminelle.

Læs også:
Det kan vi lære af Se og Hør-skandalen

Nets og IBM har kendt til data-lækager i lang tid

Her er læren af lækage-skandalen i Nets

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Lægemiddelstyrelsen

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job