It-sikkerhedsprocedurer i Nets har manglet kontrol i årevis

Finanstilsynet har ikke kontrolleret Nets it-sikkerhedsprocedurer i årevis.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Det er Finanstilsynet, der har ansvaret for at holde øje med it-sikkerheden i Nets.

Men den opgave har ikke fyldt meget i opgavekalenderen.

DR har fået aktindsigt i, hvor mange gange Finanstilsynet har fundet anledning til at besøge og kontrollere Nets siden 2010.

Antallet af kontrolbesøg er et stort rundt nul.

Tilsynet har altså ikke set Nets over skulderen for at kontrollere, om sikkerheden er i orden, én eneste gang i fire år.

Det sammen gør sig gældende for underleverandøren IBM, der driver det it-systemet, hvor de mange følsomme oplysninger om alle danskere bliver opbevaret.

Det fortæller TV Avisen.

Og Finanstilsynet erkender, at der ikke har været en inspektion siden 2010 - altså for fire år siden.

"Hvis der er et tilsyn, der ikke fører det tilsyn, som det skal, så er det både beklageligt og kritisabelt," siger Søren Sandfjeld Jakobsen, Phd, it-ret, Aalborg Universitet.

Blinkende advarselslamper

Men der burde være grundlag for et tilsyn fra Finanstilsynet ifølge de revisionsrapporter, som bedømmer driften.

I en revisionserklæring fra PwC fra april 2010 om IBM's system skriver revisionsfirmaet blandt andet, at "Der eksisterer enkeltstående svagheder vedrørende adgangs- og rettighedshåndtering."

Der er med andre ord knas med de procedurer, der har givet anledning til hele Se og Hør-skandalen.

Disse oplysninger har Finanstilsynet ikke reageret på.

"Det meget chokerende, at revisionen har påpeget lige netop denne del helt tilbage i 2010. Det er meget chokerende," siger Jan Kaastrup, teknisk direktør i CSIS til TV Avisen.

Han peger på, at et revisionsforbehold burde udløse en alarm om, at sikkerheden ikke er på toppen.

Finanstilsynet har ikke ønsket at kommentere sagen overfor TV Avisen.

Nets peger på manden

Nets er i øjeblikket i gang med en interne undersøgelse, men peger allerede nu på at en betroet medarbejder fra underleverandøren IBM har begået noget kriminelt.

"En foreløbig undersøgelse viser, at en betroet medarbejder hos IBM med adgang til vores data har misbrugt sin adgang og videregiver oplysninger," siger Susanne Brønnum, landechef i Nets.

Hun fortæller, at der er blevet skærpet sikkerhed eksempelvis i form af log-overvågning for at undgå yderligere gentagelser.

Læs også:
Det kan vi lære af Se og Hør-skandalen

Nets og IBM har kendt til data-lækager i lang tid

Her er læren af lækage-skandalen i Nets

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS