Kun en uge siden seneste rettelse: Microsoft opdager nyt kæmpehul i Internet Explorer

Microsoft hastelapper det andet store sikkerhedshul i Internet Explorer i denne måned.

Artikel top billede

For anden gang i denne måned lapper Microsoft et stort sikkerhedshul i selskabets browser, Internet Explorer.

Det er kun 10 dage siden, at Microsoft senest udsendte en kritisk rettelse af browseren.

Det kan du læse mere om her: Her er Microsofts løsning på kæmpe sikkerhedshul i Internet Explorer.

Microsoft betegner opdateringen som 'kritisk' for alle Internet Explorer-versioner fra og med version 6 til og med den seneste version, version 11.

Ifølge selskabet kan hackere udnytte sikkerhedshullet til at afvikle fjendtlig kode på inficerede computere.

Windows XP ikke med

I sidste uge besluttede Microsoft at medtage det ellers pensionerede styresystem, Windows XP, i den række af styresystemer, som blev opdateret på grund af det opdagede sikkerhedshul.

Det kan du læse mere om her: Microsoft vender rundt på en tallerken: Sikkerhedsopdaterer Windows XP.

Sådan bliver det imidlertid ikke denne gang. Microsoft har nemlig besluttet at lade Windows XP være med den kommende sikkerhedsopdatering.

Det bliver dermed første gang, at Microsoft undlader at opdatere et kendt og kritisk sikkerhedshul i det fortsat meget udbredte Windows XP, som Microsoft pensionerede for nylig.

Det kan du læse mere om her: Her er den sidste opdatering inden XP dør.

Foruden de kritiske rettelser af Internet Explorer er der rettelser af kritiske sikkerhedsproblemer i SharePoint 2007, 2010 og 2013 samt i Office Online på vej.

Hertil kommer seks rettelser, som Microsoft har klassificeret som 'important.'

Det betyder, at de kræver en aktiv handling fra brugeren - som for eksempel et aktivt klik på et link eller lignende - for at blive aktiveret.

Disse rettelser rammer Office, de fleste versioner af Windows samt .Net-frameworket.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S