Sikkerhedsfirma advarer: Falske programmer hærger i app-butikkerne

Falske antivirusprogrammer hærger i øjeblikket flere forskellige app-butikker. Sikkerhedsfirmaet Kaspersky advarer nu mod flere falske apps, der udgiver sig for at komme fra den russiske sikkerhedsproducent.

Artikel top billede

Falske antivirusprogrammer som dette hærger i øjeblikket app-butikkerne.

I øjeblikket skal du være ekstra vågen, hvis du er på jagt efter et antivirusprogram til dine mobile enheder i en af de store app-butikker.

Kaspersky Lab har netop opdaget to falske apps, der udgav sig for at være Kaspersky-produkter, i henholdsvis Windows Phone Store og Google Play.

Den første falske app blev opdaget i Windows Phone Store.

"Det var i sig selv usædvanligt, da svindlerne som regel går efter Android-brugerne via Google Play. Den pågældende app gik under navnet 'Kaspersky Mobile' - et produktnavn, der ikke findes i Kaspersky Labs produktportefølje," fortæller firmaet på en blog.

Ifølge Kaspersky skal nye brugere betale for den falske app, men pengene havner altså i de forkerte lommer.

Der kommer flere

Den anden falske app, som Kaspersky har opdaget, var til salg på Google Play og gik under navnet 'Kaspersky Anti-Virus 2014' - igen et produktnavn, der ikke findes blandt Kaspersky Labs produkter.

"Nu kan vi se, at svindlerne, der er ude på at tjene hurtige penge på uopmærksomme brugere, er begyndt at kopiere denne fidus. De kopierer designet, men ikke originalens funktionalitet", siger Roman Unuchek, Senior Malware Analytiker hos Kaspersky Lab i en pressebesked.

"Det er meget sandsynligt, at vi vil se flere og flere af de her falske apps fremover, og det vil de officielle App Stores i nogle tilfælde ikke være i stand til at håndtere."

Læs også:
Afpresnings-apps rammer nu danske Android-telefoner

Androids apps-sløseri eller iOS-politiet: Hvad vælger du?

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Københavnsområdet

    HusCompagniet A/S

    IT-driftskonsulent

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura