Sikkerhedsfirma advarer: Falske programmer hærger i app-butikkerne

Falske antivirusprogrammer hærger i øjeblikket flere forskellige app-butikker. Sikkerhedsfirmaet Kaspersky advarer nu mod flere falske apps, der udgiver sig for at komme fra den russiske sikkerhedsproducent.

Artikel top billede

Falske antivirusprogrammer som dette hærger i øjeblikket app-butikkerne.

I øjeblikket skal du være ekstra vågen, hvis du er på jagt efter et antivirusprogram til dine mobile enheder i en af de store app-butikker.

Kaspersky Lab har netop opdaget to falske apps, der udgav sig for at være Kaspersky-produkter, i henholdsvis Windows Phone Store og Google Play.

Den første falske app blev opdaget i Windows Phone Store.

"Det var i sig selv usædvanligt, da svindlerne som regel går efter Android-brugerne via Google Play. Den pågældende app gik under navnet 'Kaspersky Mobile' - et produktnavn, der ikke findes i Kaspersky Labs produktportefølje," fortæller firmaet på en blog.

Ifølge Kaspersky skal nye brugere betale for den falske app, men pengene havner altså i de forkerte lommer.

Der kommer flere

Den anden falske app, som Kaspersky har opdaget, var til salg på Google Play og gik under navnet 'Kaspersky Anti-Virus 2014' - igen et produktnavn, der ikke findes blandt Kaspersky Labs produkter.

"Nu kan vi se, at svindlerne, der er ude på at tjene hurtige penge på uopmærksomme brugere, er begyndt at kopiere denne fidus. De kopierer designet, men ikke originalens funktionalitet", siger Roman Unuchek, Senior Malware Analytiker hos Kaspersky Lab i en pressebesked.

"Det er meget sandsynligt, at vi vil se flere og flere af de her falske apps fremover, og det vil de officielle App Stores i nogle tilfælde ikke være i stand til at håndtere."

Læs også:
Afpresnings-apps rammer nu danske Android-telefoner

Androids apps-sløseri eller iOS-politiet: Hvad vælger du?

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware og TV/AT udstyr i Hvidovre eller Karup

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialist til Lokal IT Servicecenter ved Personelkommandoen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank