Sikkerhedsfirma advarer: Falske programmer hærger i app-butikkerne

Falske antivirusprogrammer hærger i øjeblikket flere forskellige app-butikker. Sikkerhedsfirmaet Kaspersky advarer nu mod flere falske apps, der udgiver sig for at komme fra den russiske sikkerhedsproducent.

Artikel top billede

Falske antivirusprogrammer som dette hærger i øjeblikket app-butikkerne.

I øjeblikket skal du være ekstra vågen, hvis du er på jagt efter et antivirusprogram til dine mobile enheder i en af de store app-butikker.

Kaspersky Lab har netop opdaget to falske apps, der udgav sig for at være Kaspersky-produkter, i henholdsvis Windows Phone Store og Google Play.

Den første falske app blev opdaget i Windows Phone Store.

"Det var i sig selv usædvanligt, da svindlerne som regel går efter Android-brugerne via Google Play. Den pågældende app gik under navnet 'Kaspersky Mobile' - et produktnavn, der ikke findes i Kaspersky Labs produktportefølje," fortæller firmaet på en blog.

Ifølge Kaspersky skal nye brugere betale for den falske app, men pengene havner altså i de forkerte lommer.

Der kommer flere

Den anden falske app, som Kaspersky har opdaget, var til salg på Google Play og gik under navnet 'Kaspersky Anti-Virus 2014' - igen et produktnavn, der ikke findes blandt Kaspersky Labs produkter.

"Nu kan vi se, at svindlerne, der er ude på at tjene hurtige penge på uopmærksomme brugere, er begyndt at kopiere denne fidus. De kopierer designet, men ikke originalens funktionalitet", siger Roman Unuchek, Senior Malware Analytiker hos Kaspersky Lab i en pressebesked.

"Det er meget sandsynligt, at vi vil se flere og flere af de her falske apps fremover, og det vil de officielle App Stores i nogle tilfælde ikke være i stand til at håndtere."

Læs også:
Afpresnings-apps rammer nu danske Android-telefoner

Androids apps-sløseri eller iOS-politiet: Hvad vælger du?

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT støtte i Oksbøl

Sydjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos