Kendt dansk it-mand ny topchef for e-conomic

Efter mere end et halvt år uden fast arbejde overtager kendt dansk it-mand direktør-stillingen i cloud-firmaet e-conomic. Målet er klart: Omsætningen skal tredobles inden for de næste tre år.

Artikel top billede

(Foto: Oscar Insua,Fine Art Photography_ /)

Den kendte danske it-mand Mogens Elsberg bliver ny topchef for det danske cloud-firma e-conomic, hvor han fra 1. juni overtager stillingen fra Torben Frigaard Rasmussen.

Det danske selskab blev sidste år solgt den engelske kapitalfond HgCapital, hvor Torben Frigaard Rasmussen nu får ansvaret for at finde opkøbskandidater på det skandinaviske marked.

Det var dengang faktisk slet ikke planen, at e-conomic skulle sælges, men kapitalfonden kom med et tilbud, som man ikke kunne sige nej til.

Det kan du læse mere om her: Direktør: Derfor har vi solgt e-conomic

Mogens Elsberg opsagde i efteråret sin stilling som topchef for GN Netcom med den forklaring, at han ønskede at 'forfølge nye karrieremuligheder.'

Det kan du læse mere om her: Ledig topchef er en brændende varm kandidat.

Det klare mål: Vækst
E-conomic beskæftiger i dag mere end 200 ansatte og har omkring 75.000 kunder på selskabets cloud-baserede regnskabsprogram samt omkring 200.000 brugere på 'freemium'-løsningen Debitoor.

Selskabet har i de senere år åbnet filialer i otte europæiske lande og forventer at kunne runde en omsætning på 150 millioner kroner i 2014 som led i en aggressiv vækst-plan, som det bliver Mogens Elsbergs opgave at sætte endnu mere fart på.

Målet er klart: Både omsætning og antal kunder skal være tredoblet i 2017 via både opkøb og organisk vækst.

"Jeg overtager ledelsen af en software-virksomehd, der er kørt i stilling til en europæisk udrulning, og som med sine cloudbaserede løsninger har globalt potentiale," siger Mogens Elsberg.

Læs også:

Her er de største spillere på det danske ERP-marked

Dansk direktør: Derfor har vi solgt e-conomic

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    Politiets Efterretningstjeneste

    Vil du være med til at udvikle PET's ITSM-platform?

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Midtjylland

    Edlund A/S

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura