Det skal Google bruge 164 milliarder kroner til

Google har gemt 164 milliarder kroner på konti rundt omkring i verden. I et brev til de amerikanske myndigheder fortæller Google nu, hvad de mange milliarder skal bruges til.

Artikel top billede

Verdens største søgemaskine Google har måttet forklare over for de amerikanske myndigheder, hvorfor selskabet har 164 milliarder dollar til at stå på konti fordelt over hele verden uden for den amerikanske grænse.

"Det er sandsynligt og rimeligt, at vi kommer til at bruge 20 til 30 milliarder dollar af den udenlandske kapital til oversøiske køb af virksomheder og teknologier i 2014, hvis vi skal nå vores målsætninger i 2014 og fremadrettet," skriver Google ifølge det amerikanske medie Bloomberg.

Redegørelsen kommer, efter at de amerikanske myndigheder har krævet en forklaring på de svimlende store summer, som aldrig kommer ind over den amerikanske grænse og derfor heller ikke skal betales amerikansk skat af.

Derfor måtte Google indberette en forklaring, som blev offentliggjort tirsdag.

Undgår skatten indtil videre
Over halvdelen af Googles indtjening kommer fra lande uden for USA, hvilket virksomheden forklarer de mange milliarder med. Samtidig lover Google at betale den nødvendige skat, hvis pengene nogensinde kommer over den amerikanske grænse.

Et eksempel på et kommende Google-opkøb kunne ifølge Bloomberg være canadiske Ubisoft Entertainment, spiludvikleren der blandt andet har stået for spil som "Assasins Creed" og "Child of Light".

I øjeblikket ser Google ud til at være ved at opkøbe Twitch.tv, en af de største livestreaming-tjenester på nettet, og med 164 milliarder kroner i reserve på udenlandske konti har Google da også lidt at tage af.

Med de penge ville søgegiganten kunne købe WhatsApp (solgt for 106 milliarder kroner til Facebook) og Nokia (39 milliarder kroner til Microsoft), og Google ville stadig have overskud på de udenlandske konti.

Google er langt fra det eneste selskab, som beholder store pengereserver i lande uden for USA. Ifølge Bloomberg tilføjede de største amerikanske firmaer i fjor over 1.100 milliarder kroner i banker verden over.

Læs også: Google i gang med test: Sådan kommer din Gmail måske til at se ud

Læs også: Google dømt til at glemme alt om dine gamle dumheder

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect