Google dømt til at glemme alt om dine gamle dumheder

Søgeresultater om din og andres fortid kan snart blive fjernet i Google, hvis de er irrelevante og uaktuelle, har EU-domstolen bestemt. Det åbner for hvidvask af ens fortid, lyder kritikken af dommen.

Artikel top billede

Google, Microsoft og andre søgemaskine-selskaber kan snart blive beordret til at fjerne gamle og uaktuelle links til personer på nettet, har EU-domstolen besluttet i dag.

Det betyder, at folk, som måtte ønske at få Google og andre søgemaskiner til at glemme dem, kan bede disse selskaber direkte om at blive glemt i indekseringen. Såfremt ansøgningen er relevant, skal disse personer slettes - og vil dermed ikke være mulige at søge på. 

Dermed går EU-dommen direkte imod en appel, som Google har rettet til den spanske højesteret. Google havde håbet på at undgå sletning af en person, som havde været indblandet i en sag om sociale ydelser i en avisartikel, der blev indekseret i Google.

Med den nye EU-dom er Google og andre søgemaskineselskaber nu forpligtet til at foretage en relevans-undersøgelse og derpå slette links til hjemmesider, hvis indholdet ikke længere er relevant.

Kun i få tilfælde kan søgemaskinerne undgå sletning, og det er blandt andet, hvis informationen omkring en offentlig person stadig er i offentlighedens interesse.

Det skriver Computerworlds nyhedsservice.

Hvidvaskning af fortiden

Google er overrasket over dommen fra EU-domstolen, der går mod en tidligere EU-udtalelse fra sidste år, hvor det blev slået fast, at det ikke er en menneskeret at blive glemt i søgemaskinerne.

"Dette er generelt en skuffende dom for søgemaskiner og online-udgivere," lyder det fra en Google-talsmand i en mail i forbindelse med dommen, som søgegiganten nu vil kigge nærmere på.

Andre peger på, at dommen ikke er fair.

"Den er i strid med de fundamentale principper i ytringsfriheden," lyder det fra Jodie Ginsberg fra Index of Censorship, en organisation som slår på tromme for ytringsfrihed over hele verden.

Hun påpeger over for Computerworlds nyhedsservice, at søgeresultater nu kan blive beordret fjernet, selv om de skulle være faktuelt korrekte, hvilket åbner en dør for alle, der ønsker at hvidvaske deres fortid.

Du kan selv læse dommen fra EU-domstolen her.

Læs også: 
Google i gang med test: Sådan kommer din Gmail måske til at se ud

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job