HP's gigantiske fyringsplan: Svarer til Roskildes indbyggertal

HP har netop øget antallet af stillinger, der skal skæres væk, så det nu kan ryge op i et niveau, der svarer til indbyggertallet i Roskilde.

Artikel top billede

Op imod 50.000 stillinger - eller hvad der omtrent svarer til indbyggertallet i Roskilde (48.721).

Så mange stillinger vil HP i alt have skåret væk, når den slanke-øvelse, der efterhånden har stået på i flere år, er gennemført.

Nyhedsbureauet AP skriver, at tallet hidtil har været 34.000, men at HP nu sigter efter at skære yderligere 11.000-16.000 stillinger væk.

Da den første del af spareplanen blev annonceret, havde HP ifølge nyhedsbureauet næsten 350.000 medarbejdere - i oktober var det bragt ned på 317.500, og spare-operationen er endnu ikke ikke afsluttet.

HP-topchef Meg Whitman udtaler, at de nye afskedigelser kommer, fordi selskabet har fundet yderligere muligheder for at slanke organisationen, ikke fordi fordi der er udsigt til et fald i efterspørgslen.

"Jeg vil sige, at jeg føler mig mere sikker nu, fordi vi har set en stabilisering af omsætningen," udtaler hun i en telefonkonference ifølge AP.

Hun siger også, at hun ikke venter yderligere nedskæringer i selskabet.

Ifølge AP vil HP kunne spare omkring en milliard dollar om året ved at gennemføre spareplanen.

I gang med at omstille sig

Også her i Danmark er antallet af HP-ansatte faldet over de seneste år. I 2009/10-årsregnskabet var der 515 ansatte i den danske del af selskabet.

I 2012/13-regnskabet var det tal faldet til 417. 

Hewlett-Packard fra Palo Alto i Califonien hører til blandt de ældste selskaber i industrien.

Det blev stiftet i 1939 i en i dag berømt garage af Bill Hewlett og Bill Packard.

I de senere år har selskabet som så mange andre været i gang med at omstille sig til det moderne it-marked, hvor blandt andet cloud-services og tablets og smartphones er med til at ændre spillereglerne ganske markant.

Læs også:

HP efter to rædselsår:Nu er vi på rette vej

Værre end forventet: HP varsler flere fyringer

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS