HP's gigantiske fyringsplan: Svarer til Roskildes indbyggertal

HP har netop øget antallet af stillinger, der skal skæres væk, så det nu kan ryge op i et niveau, der svarer til indbyggertallet i Roskilde.

Artikel top billede

Op imod 50.000 stillinger - eller hvad der omtrent svarer til indbyggertallet i Roskilde (48.721).

Så mange stillinger vil HP i alt have skåret væk, når den slanke-øvelse, der efterhånden har stået på i flere år, er gennemført.

Nyhedsbureauet AP skriver, at tallet hidtil har været 34.000, men at HP nu sigter efter at skære yderligere 11.000-16.000 stillinger væk.

Da den første del af spareplanen blev annonceret, havde HP ifølge nyhedsbureauet næsten 350.000 medarbejdere - i oktober var det bragt ned på 317.500, og spare-operationen er endnu ikke ikke afsluttet.

HP-topchef Meg Whitman udtaler, at de nye afskedigelser kommer, fordi selskabet har fundet yderligere muligheder for at slanke organisationen, ikke fordi fordi der er udsigt til et fald i efterspørgslen.

"Jeg vil sige, at jeg føler mig mere sikker nu, fordi vi har set en stabilisering af omsætningen," udtaler hun i en telefonkonference ifølge AP.

Hun siger også, at hun ikke venter yderligere nedskæringer i selskabet.

Ifølge AP vil HP kunne spare omkring en milliard dollar om året ved at gennemføre spareplanen.

I gang med at omstille sig

Også her i Danmark er antallet af HP-ansatte faldet over de seneste år. I 2009/10-årsregnskabet var der 515 ansatte i den danske del af selskabet.

I 2012/13-regnskabet var det tal faldet til 417. 

Hewlett-Packard fra Palo Alto i Califonien hører til blandt de ældste selskaber i industrien.

Det blev stiftet i 1939 i en i dag berømt garage af Bill Hewlett og Bill Packard.

I de senere år har selskabet som så mange andre været i gang med at omstille sig til det moderne it-marked, hvor blandt andet cloud-services og tablets og smartphones er med til at ændre spillereglerne ganske markant.

Læs også:

HP efter to rædselsår:Nu er vi på rette vej

Værre end forventet: HP varsler flere fyringer

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job