Så katastrofalt blev EU-valget for Europas pirater

Ved sidste EU-valg stormede pirater ind i Europaparlamentet i Bruxelles. Denne gang ser billedet anderledes ud for piraterne med it-dagsordener på stribe.

Artikel top billede

Internet-pirater i hele Europa sank gevaldigt sammen søndag aften oven på stemmeoptællingerne til EU-parlamentsvalget.

For kun i Tyskland lykkedes det, med 1,4 procent af stemmerne, at vinde et mandat, mens stemmeandelen i piraternes hjemland, Sverige, røg ned fra 7,1 procent i 2009 til 2,2 procent i går.

Det betyder, at Sveriges to pirater ikke bliver genvalgt.

I Finland forsøgte Pirate Bay-stifter Peter Sunde sig med et EU-kandidatur, men den ellers populære pirat kunne kun mønstre 0,7 procent af stemmerne.

Dermed er piraterne gået fra to mandater til blot et, når 27-årige tyske Julia Reda bliver parlamentsmedlem i de næste fem år.

Tæt på flere pirater

Men valgaftenen kunne faktisk være gået i piraternes favør, hvis de havde haft lidt mere opbakning.

Eksempelvis i Tjekkiet fik piraterne 4,78 procent af stemmerne, hvilket ifølge Torrentfreak blot var 3.337 stemmer fra at nå den magiske grænse på fem procent, der giver adgang til Bruxelles.

I Luxembourg fik piraterne også et lunt valg med 4,23 procent af stemmerne, men det hjælper ikke så meget, da lilleputlandet kun har seks mandater i alt at gøre godt med i EU-parlamentet.

Glæder sig over mainstream-diskussion

I Danmark var Piratpartiet slet ikke opstillet, og her er formand Rolf Bjerre Christensen ikke så overrasket over tilbagegangen i Europa.

"Flere og flere andre partier er blevet interesserede i vores mærkesager, så vi havde nok set det komme," fortæller han til Computerworld om pirat-nedturen.

Disse mærkesager tæller blandt andet netneutralitet, ophavsret og sikkerhed på nettet. Rolf Bjerre Christensen er trods alt glad for, at det er noget, som folk er villige til at diskutere, selv om det måske har kostet Piratpartiet halvdelen af sin tilstedeværelse i Bruxelles.

Rolf Bjerre Christensen understreger, at Piratpartiet stadig har sin berettigelse, men det måske over hele Europa skal indgå i nogle valgforbund med andre partier for igen at få vind i sejlene.

Læs også:
Nu sidder piraterne i et nationalt parlament

Verdenskendt pirat stiller op til EU-parlamentet

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S