Nu sidder piraterne i et nationalt parlament

Det islandske parlamentsvalg blev en sejr for piraterne, som nu gør deres indtog i landets parlament.

Artikel top billede

I Island har Piratpartiet fået 5,1 procent af stemmerne ved parlamentsvalget i weekenden. Det er en stor sejr for partiet, som kun har eksisteret i få måneder. Dermed er Island også det første sted i verden, hvor et piratparti har vundet pladser i et national parlament.

Piraterne fik to sæder i EU-parlamentet i 2009 og de tyske pirater er repræsenteret i de lokale parlamenter i flere delstater. Piraterne stod på et tidspunkt til 13 procent af stemmerne på landsplan i Tyskland, men partiet kæmper med intern splittelse.

Piraterne klarede lige akkurat at komme over spærregrænsen på 5 procent i det islandske valg og får nu tre pladser i parlamentet.

Det islandske piratparti blev stiftet i november 2012 af aktivisten Birgitta Jónsdóttir, der tidligere har været parlamentsmedlem for et andet parti. Hun har tidligere været under efterforskning af FBI for hendes forbindelser til Wikileaks.

De islandske pirater vil nu bruge deres indflydelse til at kæmpe for ytringsfrihed og transparens i det politiske system.

Stifteren af det første piratparti, Rick Falkvinge, kommenterer det islandske valgresultat i et indlæg på TorrentFreak. Her betegner han valget som en milepæl for pirat-bevægelsen.

Det islandske valg var et nederlag for regeringspartierne og præsident Johanna Sigurdardottir. Det socialdemokratiske parti mistede halvdelen af stemmerne i forhold til sidste valg og den anden partner i regeringen, det socialistiske miljøparti, blev også halveret.

Valget blev en sejr for det konservative Selvstændigheds-partiet, der nu forventes at danne en koalitionsregering med det andet store borgerlige parti.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S