Nu sidder piraterne i et nationalt parlament

Det islandske parlamentsvalg blev en sejr for piraterne, som nu gør deres indtog i landets parlament.

Artikel top billede

I Island har Piratpartiet fået 5,1 procent af stemmerne ved parlamentsvalget i weekenden. Det er en stor sejr for partiet, som kun har eksisteret i få måneder. Dermed er Island også det første sted i verden, hvor et piratparti har vundet pladser i et national parlament.

Piraterne fik to sæder i EU-parlamentet i 2009 og de tyske pirater er repræsenteret i de lokale parlamenter i flere delstater. Piraterne stod på et tidspunkt til 13 procent af stemmerne på landsplan i Tyskland, men partiet kæmper med intern splittelse.

Piraterne klarede lige akkurat at komme over spærregrænsen på 5 procent i det islandske valg og får nu tre pladser i parlamentet.

Det islandske piratparti blev stiftet i november 2012 af aktivisten Birgitta Jónsdóttir, der tidligere har været parlamentsmedlem for et andet parti. Hun har tidligere været under efterforskning af FBI for hendes forbindelser til Wikileaks.

De islandske pirater vil nu bruge deres indflydelse til at kæmpe for ytringsfrihed og transparens i det politiske system.

Stifteren af det første piratparti, Rick Falkvinge, kommenterer det islandske valgresultat i et indlæg på TorrentFreak. Her betegner han valget som en milepæl for pirat-bevægelsen.

Det islandske valg var et nederlag for regeringspartierne og præsident Johanna Sigurdardottir. Det socialdemokratiske parti mistede halvdelen af stemmerne i forhold til sidste valg og den anden partner i regeringen, det socialistiske miljøparti, blev også halveret.

Valget blev en sejr for det konservative Selvstændigheds-partiet, der nu forventes at danne en koalitionsregering med det andet store borgerlige parti.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse