Nu sidder piraterne i et nationalt parlament

Det islandske parlamentsvalg blev en sejr for piraterne, som nu gør deres indtog i landets parlament.

Artikel top billede

I Island har Piratpartiet fået 5,1 procent af stemmerne ved parlamentsvalget i weekenden. Det er en stor sejr for partiet, som kun har eksisteret i få måneder. Dermed er Island også det første sted i verden, hvor et piratparti har vundet pladser i et national parlament.

Piraterne fik to sæder i EU-parlamentet i 2009 og de tyske pirater er repræsenteret i de lokale parlamenter i flere delstater. Piraterne stod på et tidspunkt til 13 procent af stemmerne på landsplan i Tyskland, men partiet kæmper med intern splittelse.

Piraterne klarede lige akkurat at komme over spærregrænsen på 5 procent i det islandske valg og får nu tre pladser i parlamentet.

Det islandske piratparti blev stiftet i november 2012 af aktivisten Birgitta Jónsdóttir, der tidligere har været parlamentsmedlem for et andet parti. Hun har tidligere været under efterforskning af FBI for hendes forbindelser til Wikileaks.

De islandske pirater vil nu bruge deres indflydelse til at kæmpe for ytringsfrihed og transparens i det politiske system.

Stifteren af det første piratparti, Rick Falkvinge, kommenterer det islandske valgresultat i et indlæg på TorrentFreak. Her betegner han valget som en milepæl for pirat-bevægelsen.

Det islandske valg var et nederlag for regeringspartierne og præsident Johanna Sigurdardottir. Det socialdemokratiske parti mistede halvdelen af stemmerne i forhold til sidste valg og den anden partner i regeringen, det socialistiske miljøparti, blev også halveret.

Valget blev en sejr for det konservative Selvstændigheds-partiet, der nu forventes at danne en koalitionsregering med det andet store borgerlige parti.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S