Nu sidder piraterne i et nationalt parlament

Det islandske parlamentsvalg blev en sejr for piraterne, som nu gør deres indtog i landets parlament.

Artikel top billede

I Island har Piratpartiet fået 5,1 procent af stemmerne ved parlamentsvalget i weekenden. Det er en stor sejr for partiet, som kun har eksisteret i få måneder. Dermed er Island også det første sted i verden, hvor et piratparti har vundet pladser i et national parlament.

Piraterne fik to sæder i EU-parlamentet i 2009 og de tyske pirater er repræsenteret i de lokale parlamenter i flere delstater. Piraterne stod på et tidspunkt til 13 procent af stemmerne på landsplan i Tyskland, men partiet kæmper med intern splittelse.

Piraterne klarede lige akkurat at komme over spærregrænsen på 5 procent i det islandske valg og får nu tre pladser i parlamentet.

Det islandske piratparti blev stiftet i november 2012 af aktivisten Birgitta Jónsdóttir, der tidligere har været parlamentsmedlem for et andet parti. Hun har tidligere været under efterforskning af FBI for hendes forbindelser til Wikileaks.

De islandske pirater vil nu bruge deres indflydelse til at kæmpe for ytringsfrihed og transparens i det politiske system.

Stifteren af det første piratparti, Rick Falkvinge, kommenterer det islandske valgresultat i et indlæg på TorrentFreak. Her betegner han valget som en milepæl for pirat-bevægelsen.

Det islandske valg var et nederlag for regeringspartierne og præsident Johanna Sigurdardottir. Det socialdemokratiske parti mistede halvdelen af stemmerne i forhold til sidste valg og den anden partner i regeringen, det socialistiske miljøparti, blev også halveret.

Valget blev en sejr for det konservative Selvstændigheds-partiet, der nu forventes at danne en koalitionsregering med det andet store borgerlige parti.

Læses lige nu

    SOS International

    Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)