Nu sidder piraterne i et nationalt parlament

Det islandske parlamentsvalg blev en sejr for piraterne, som nu gør deres indtog i landets parlament.

Artikel top billede

I Island har Piratpartiet fået 5,1 procent af stemmerne ved parlamentsvalget i weekenden. Det er en stor sejr for partiet, som kun har eksisteret i få måneder. Dermed er Island også det første sted i verden, hvor et piratparti har vundet pladser i et national parlament.

Piraterne fik to sæder i EU-parlamentet i 2009 og de tyske pirater er repræsenteret i de lokale parlamenter i flere delstater. Piraterne stod på et tidspunkt til 13 procent af stemmerne på landsplan i Tyskland, men partiet kæmper med intern splittelse.

Piraterne klarede lige akkurat at komme over spærregrænsen på 5 procent i det islandske valg og får nu tre pladser i parlamentet.

Det islandske piratparti blev stiftet i november 2012 af aktivisten Birgitta Jónsdóttir, der tidligere har været parlamentsmedlem for et andet parti. Hun har tidligere været under efterforskning af FBI for hendes forbindelser til Wikileaks.

De islandske pirater vil nu bruge deres indflydelse til at kæmpe for ytringsfrihed og transparens i det politiske system.

Stifteren af det første piratparti, Rick Falkvinge, kommenterer det islandske valgresultat i et indlæg på TorrentFreak. Her betegner han valget som en milepæl for pirat-bevægelsen.

Det islandske valg var et nederlag for regeringspartierne og præsident Johanna Sigurdardottir. Det socialdemokratiske parti mistede halvdelen af stemmerne i forhold til sidste valg og den anden partner i regeringen, det socialistiske miljøparti, blev også halveret.

Valget blev en sejr for det konservative Selvstændigheds-partiet, der nu forventes at danne en koalitionsregering med det andet store borgerlige parti.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job