Nets spærrer 13.000 Dankort efter flere svindel-numre

Knap 13.000 Visa/Dankort er i dag blevet spærret hos Nets, efter at der har været et omfattende misbrug.

Artikel top billede

Foto: Danske Bank.

Kreditkortbetalingsselskabet Nets har i dag spærret næsten 13.000 betalingskort, hvor hovedparten er af typen Visa/Dankort.

Det oplyser Nets' pressemedarbejder Ulrik Marschall til Computerworld.

"Spærringerne har forbindelse til en tidligere sag," forklarer Ulrik Marschall, som dog ikke ønsker at kommentere, hvilken sag der er tale om.

Han fortæller, at der i den verserende sag med dagens 13.000 spærrede kort har været misbrug, som der også var tale om i den tidligere, forbundne sag.

Hovedparten af de 13.000 spærringer er dog af præventiv karakter, så bagmændene ikke kan udnytte disse kort.

"Lad os sige, at et betalingssted på nettet er blevet kompromitteret mellem klokken 13 og klokken 15, så giver det jo god mening også at holde øje med alle de kort, som er blevet brugt mellem klokken 9 og klokken 18," forklarer Ulrik Marschall om Nets' aktuelle lukning af de mange betalingskort.

Banken kontakter dig

"Vi har kigget på nogle misbrugsmønstre i forbindelse med spærringerne. Det ser eksempelvis lidt mærkeligt ud, hvis en korthaver har handlet ind i Vedbæk og fem minutter efter handler i Mexico City," fortsætter Ulrik Marschall.

Han fortæller, at hvis du står nede i supermarkedet, og dit dankort er spærret, vil det være en god idé at kontakte din bank, der kan åbne et nyt kort til dig.

Ulrik Marschall fra Nets fortæller dog, at bankerne også er i gang med at henvende sig proaktivt til kunderne.

"Vi vil mene, at med dagens spærringer er sagen lukket, og umiddelbart mener vi ikke, at der er grund til yderligere skærpet overvågning i lige netop denne sag," siger han.

Ud over spærring af Visa/Dankort er der også udenlandske kort blandt de lukkede kort.

Læs også:

Masser af web-shops tvunget til at lukke efter Nets-advarsel

Nets spærrer tusind Dankort efter hacker-angreb

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Timengo DPG

Senior Teknisk Onboarding Konsulent

Københavnsområdet

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

Senior Developer

Københavnsområdet

Akademikernes A-kasse

Udvikler til AI-platform i Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S