Nets spærrer 13.000 Dankort efter flere svindel-numre

Knap 13.000 Visa/Dankort er i dag blevet spærret hos Nets, efter at der har været et omfattende misbrug.

Artikel top billede

Foto: Danske Bank. (Foto: Danske Bank)

Kreditkortbetalingsselskabet Nets har i dag spærret næsten 13.000 betalingskort, hvor hovedparten er af typen Visa/Dankort.

Det oplyser Nets' pressemedarbejder Ulrik Marschall til Computerworld.

"Spærringerne har forbindelse til en tidligere sag," forklarer Ulrik Marschall, som dog ikke ønsker at kommentere, hvilken sag der er tale om.

Han fortæller, at der i den verserende sag med dagens 13.000 spærrede kort har været misbrug, som der også var tale om i den tidligere, forbundne sag.

Hovedparten af de 13.000 spærringer er dog af præventiv karakter, så bagmændene ikke kan udnytte disse kort.

"Lad os sige, at et betalingssted på nettet er blevet kompromitteret mellem klokken 13 og klokken 15, så giver det jo god mening også at holde øje med alle de kort, som er blevet brugt mellem klokken 9 og klokken 18," forklarer Ulrik Marschall om Nets' aktuelle lukning af de mange betalingskort.

Banken kontakter dig

"Vi har kigget på nogle misbrugsmønstre i forbindelse med spærringerne. Det ser eksempelvis lidt mærkeligt ud, hvis en korthaver har handlet ind i Vedbæk og fem minutter efter handler i Mexico City," fortsætter Ulrik Marschall.

Han fortæller, at hvis du står nede i supermarkedet, og dit dankort er spærret, vil det være en god idé at kontakte din bank, der kan åbne et nyt kort til dig.

Ulrik Marschall fra Nets fortæller dog, at bankerne også er i gang med at henvende sig proaktivt til kunderne.

"Vi vil mene, at med dagens spærringer er sagen lukket, og umiddelbart mener vi ikke, at der er grund til yderligere skærpet overvågning i lige netop denne sag," siger han.

Ud over spærring af Visa/Dankort er der også udenlandske kort blandt de lukkede kort.

Læs også:

Masser af web-shops tvunget til at lukke efter Nets-advarsel

Nets spærrer tusind Dankort efter hacker-angreb

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job