Nu kommer det: Apple klar til at sende millioner af iWatches på gaden

Apples iWatch bliver stort i mere end én forstand, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Artikel top billede

Apple starter produktionen af det længe ventede iWatch i næste måned, og i løbet af det første år forventer den californiske virksomhed at sælge intet mindre end 50 millioner eksemplarer af det intelligente armbåndsur. 

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Ifølge Reuters vil Apples iWatch blive præsenteret til oktober, hvilket vil betyde, at uret lander midt i Apples travle efterår, hvor virksomheden også forventes at lancere en ny og større iPhone samt en opdateret iPad. 

En lancering i oktober vil være i overensstemmelse med informationer, som det normalt velinformerede tech-medie Re/code tidligere har offentliggjort. Tidligere på måneden skrev Re/code, at Apple arbejder med en målsætning om en oktober-lancering, men at planerne stadigvæk kan nå at ændre sig. 

Så stort bliver et iWatch

Ifølge Reuters kilder vil uret få en rektangulær og let kurvet skærm på 2,5 tommer. Det er samme størrelse som Apples iPod Nano, hvilket vil være en relativt stor skærm til et smartwatch.

Til sammenligning har Samsungs smartwatch Galaxy Gear en skærm på 1,63 tommer.

Reuters skriver desuden, at uret vil blive udstyret med trådløs opladning samt en pulsmåler. Tidligere rygter peger desuden på, at sundhedsfunktioner skal spille en væsentlig rolle i et iWatch, der ud over en pulsmåler også forventes at kunne anvendes som en fitness-tracker, der kan måle brugerens aktivitetsniveau i løbet af en dag.

Ny producent

Apples iPhones og iPads bliver produceret i Kina af taiwanesiske Hon Hoi, der også er kendt under navnet Foxconn, men det ser ud ud til, at Apple satser på en anden leverandør til det kommende smartwatch.

Ifølge Reuters skal det taiwanesiske firma Quanta Computer stå for størstedelen af produktionen. Quanta Computer, der i forvejen producerer en del af Apples Mac-computere og iPods, vurderes til at være verdens største producent af bærbare computere, og virksomheden har angiveligt modtaget en ordre på intet mindre end 50 millioner ure, der skal leveres i løbet af det næste års tid.

Til sammenligning har Apple ifølge Apple-bloggen 9to5Mac solgt 71 millioner iPad i løbet af det seneste år, mens der i løbet af de første 12 måneder af iPad'ens levetid "kun" blev solgt 14,8 millioner eksemplarer af Apples tablet-computer. 

Opdatering: Den amerikanske finansavis Wall Street Journal skriver nu, at Apples forventninger til iWatch-salget ligger i størrelsesordenen 10-15 millioner inden årets udgang. 

Wall Street Journal kan tillige oplyse, at Apples iWatch formodentligt vil komme i forskellige skærmstørrelser og vil indeholde intet mindre end 10 forskellige sensorer.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Flådestation Frederikshavn

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S