Windows 8.1 på vej ind i virksomhederne - men ikke som du tror

Virksomhederne har et godt øje til Windows 8.1 og de mange nye produkter med Microsofts styresystem. Men udrulningerne finder sted på en bestemt måde.

Artikel top billede

Mens der var en del mangler og god grund til skepsis, da den første version af Windows 8 ramte markedet, har både opdateringerne Windows 8.1 og Windows 8.1 Update 1 forbedret Microsoft-styresystemet ganske meget.

Det skriver Forrester-rådgiver JP Gownder i et blogindlæg, hvor han beskriver, hvordan Windows 8.1 har en stadig større relevans for erhvervsbrugerne.

Men der er ikke tale om, at Windows 8.1 dermed overtager den position i virksomhederne, som XP og Windows 7 har haft hidtil.
 
"Windows 7 forbliver virksomheds-standarden; de fleste virksomheder har først for nylig helt vænnet sig til ikke at bruge XP. Men Windows Windows 8.1 har af flere grunde en betydning i virksomheder," skriver Forrester.

JP Gownder skriver, at mange har en interesse i 2-i-1-maskiner, der både kan bruges som tablets og som desktop-computere.

"Det kan tænkes, at 2-i-1 kan spare dem penge; i stedet for at købe en bærbar og en tablet kan de godt lide idéen om at kunne tilbyde en enhed, der kan bruges til begge formål."

Han skriver også, at den store variation i udvalget af Windows 8.1-produkter tiltaler mange, fordi "det er muligt at udstyre medarbejdere med enheder, der passer til et stort antal forretningsscenarier."

Men selvom der dermed er flere gode grunde til, at man som virksomhed interesserer sig for Windows 8.1-produkterne, så betyder det ikke, at alle pludselig tager det store spring og satser fuldt ud på den nyeste version af Windows.

"I de fleste tilfælde kører virksomheder med en interesse i Windows 8.1-enheder med hybride miljøer - og tilføjer (eksempelvis) Windows 8.1-tablets til et stort Windows 7-miljø," skriver JP Gownder.

Derfor bruger COWI Windows 8.1

COWI er en af de danske virksomheder, der satser på Windows 8.1-tablets, "fordi man der har den fulde integration."

Det har COWI's CIO Claus Hagen Nielsen - der netop er kåret til Årets CIO i Danmark - forklaret til til Computerworld.

Claus Hagen Nielsen og COWI satser i høj grad på Windows 8.1, fordi virksomheden i forvejen har så mange Microsoft-teknologier i brug.

"Vi har rigtig meget Microsoft: Fra Visio til Project til Office-pakken, som er kritiske applikationer for os, fordi de benyttes direkte i leverancen til vores kunder."

"Hele vores direktion kører papirløst management, som vi kalder det - vi har givet dem alle sammen en tablet med Windows 8.1, og de bruger så SharePoint-portalen til at have alle dokumenterne virtuelt," fortalte Claus Hagen Nielsen for nylig til Computerworld.

Stadig plads til forbedringer

I det store hele fungerer Windows 8.1 godt som tablet-platform, forklarede CIO'en, der dog også har et par ønsker til forbedringer:

"Vi oplever engang imellem lidt umodenhed på det at få 8.1 til at spille sammen med tablet'en, specielt i forhold til netværksadgangen, hvor det engang imellem kniber for dem at finde det rigtige netværk."

"Det stiller lidt større krav til brugeren i forhold til en almindelig pc, fordi det er lidt mere umodent. Man har engang imellem brug for lidt support, og derfor har vi også gjort en del ud af træningen. Men ellers har vi Office-pakken og det hele integreret, så det er en produktiv enhed for os."

Læs også:

Dansk top-CIO: Derfor satser vi på WIndows 8.1

Få styr på Windows 8.1 Update 1: Sådan fungerer det

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S