Verdens første mail med lugt sendt over Atlanterhavet

En mail-korrespondance fra New York til Paris har for første gang nogensinde indeholdt lugt. Se her, hvordan duft-teknologien virker.

Artikel top billede

Det lugter lidt af en fjern fremtid - men den skulle være god nok:

Der har lige været verdenspremiere på den første e-mail-korrespondance indeholdende lugt, og beskederne duftede af champagne og makroner.

Det skriver Scientific American om de e-mailbeskeder, som Harvard-professor David Edwards for nylig har mailet fra sin egen by, New York, og til kolleger siddende i Paris, der mailede billeder med lugt tilbage.

Nye sansemæssige oplevelser

At det overhovedet kan lade sig gøre at sende lugt i digital form skyldes, at David Edwards sammen med sit hold har udviklet en ny enhed kaldet en oPhone.

En oPhone er i denne sammehæng et stykke hardware, som kan korrespondere med en telefons lugt-applikation og udsende en duft svarende til den, som afsenderen har valgt.

"OPhone introducerer en ny sansemæssig oplevelse i mobilbeskeder. En form for kommunikation, der indtil nu har været begrænset til vores umiddelbare tilstedeværelse i verden," forklarer David Edwards.

Han er administrerende direktør hos Vapor Communications, firmaet bag lugte-beskederne.

Sådan virker det

Beskederne indeholdende lugt bliver samlet i en iPhone-app ved navn oSnap, hvor man kan vælge mellem 32 primitive aromaer, der kan sammensættes til mere end 300.000 unikke lugte.

De 32 aromaer er til stede i otte såkaldte 'oChips', som er de duft-enheder i oPhonen, der udløser aromaerne i den anden ende - en slags 'højtalere for lugt' - som er fyldt med duftaromaer, ligesom en printerpatron er fyldt med blæk.

Dermed kan man sende billeder af eksempelvis en rose og tagge billedet med en rosenlugt, hvorefter lugten bliver udløst på modtagerens oPhone, som så dufter af den valgte lugt i cirka 10 sekunders tid.

Hvis et billede er tagget med flere dufte, vil de blive udløst én efter én, ligesom printjobs i kø.

David Edwards' planer med lugteriet er at udvide det fra en kommunikations-app på en iPhone til også at kunne bruges på sociale medier.


Her demonstrerer David Edwards, initiativtager og direktør for Vapor Communications, hvordan den nye oPhone virker.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen