Verdens første mail med lugt sendt over Atlanterhavet

En mail-korrespondance fra New York til Paris har for første gang nogensinde indeholdt lugt. Se her, hvordan duft-teknologien virker.

Artikel top billede

Det lugter lidt af en fjern fremtid - men den skulle være god nok:

Der har lige været verdenspremiere på den første e-mail-korrespondance indeholdende lugt, og beskederne duftede af champagne og makroner.

Det skriver Scientific American om de e-mailbeskeder, som Harvard-professor David Edwards for nylig har mailet fra sin egen by, New York, og til kolleger siddende i Paris, der mailede billeder med lugt tilbage.

Nye sansemæssige oplevelser

At det overhovedet kan lade sig gøre at sende lugt i digital form skyldes, at David Edwards sammen med sit hold har udviklet en ny enhed kaldet en oPhone.

En oPhone er i denne sammehæng et stykke hardware, som kan korrespondere med en telefons lugt-applikation og udsende en duft svarende til den, som afsenderen har valgt.

"OPhone introducerer en ny sansemæssig oplevelse i mobilbeskeder. En form for kommunikation, der indtil nu har været begrænset til vores umiddelbare tilstedeværelse i verden," forklarer David Edwards.

Han er administrerende direktør hos Vapor Communications, firmaet bag lugte-beskederne.

Sådan virker det

Beskederne indeholdende lugt bliver samlet i en iPhone-app ved navn oSnap, hvor man kan vælge mellem 32 primitive aromaer, der kan sammensættes til mere end 300.000 unikke lugte.

De 32 aromaer er til stede i otte såkaldte 'oChips', som er de duft-enheder i oPhonen, der udløser aromaerne i den anden ende - en slags 'højtalere for lugt' - som er fyldt med duftaromaer, ligesom en printerpatron er fyldt med blæk.

Dermed kan man sende billeder af eksempelvis en rose og tagge billedet med en rosenlugt, hvorefter lugten bliver udløst på modtagerens oPhone, som så dufter af den valgte lugt i cirka 10 sekunders tid.

Hvis et billede er tagget med flere dufte, vil de blive udløst én efter én, ligesom printjobs i kø.

David Edwards' planer med lugteriet er at udvide det fra en kommunikations-app på en iPhone til også at kunne bruges på sociale medier.


Her demonstrerer David Edwards, initiativtager og direktør for Vapor Communications, hvordan den nye oPhone virker.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S