Oracle på vej mod kæmpe-opkøb: Vil købe kendt firma for 28 milliarder

Oracle er på vej til at lukke opkøb af kæmpe-firma, der skal bane vejen for Oracle ind på nyt marked.

Artikel top billede

Oracle er på vej til at lukke selskabets største opkøb, siden Oracle i 2010 købte Sun Microsystems for 43 milliarder kroner.

Ifølge Wall Street Journal vil Oracle i løbet af mandag lukke opkøbet af Micros Systems, som kommer til at koste Oracle i omegnen af 28 milliarder kroner.

Avisen skriver, at handlen vil blive offentliggjort mandag amerikansk tid, medmindre aftalen falder fra hinanden i sidste øjeblik eller af en eller anden grund bliver forsinket i forhold til den oprindelige plan.

Oracle er kendt for at være flittig til at opkøbe andre it-firmaer, og der har i et stykke tid verseret rygter om, at selskabet var interesseret i at overtage Micros Systems.

Micros Systems udvikler og sælger internet-baserede kasse-apparater til dagligvare-butikker, restauranter, kasioner, hoteller og lignende samt software og teknisk support til at understøtte dem.

Ifølge Wall Street Journal er opkøbet udtryk for, at Oracle for alvor er interesseret i at komme ind på dagligvare- og restaurant-markederne, hvor Micros Systems er solidt positioneret.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporter til lokal IT støtte i Tirstrup

    Midtjylland

    Fjernvarme Fyn Service A/S

    Chef for Digital Innovation & Udvikling

    Fyn

    Paychex Europe

    Seniorudvikler til Danløn

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network