Oracle på vej mod kæmpe-opkøb: Vil købe kendt firma for 28 milliarder

Oracle er på vej til at lukke opkøb af kæmpe-firma, der skal bane vejen for Oracle ind på nyt marked.

Artikel top billede

Oracle er på vej til at lukke selskabets største opkøb, siden Oracle i 2010 købte Sun Microsystems for 43 milliarder kroner.

Ifølge Wall Street Journal vil Oracle i løbet af mandag lukke opkøbet af Micros Systems, som kommer til at koste Oracle i omegnen af 28 milliarder kroner.

Avisen skriver, at handlen vil blive offentliggjort mandag amerikansk tid, medmindre aftalen falder fra hinanden i sidste øjeblik eller af en eller anden grund bliver forsinket i forhold til den oprindelige plan.

Oracle er kendt for at være flittig til at opkøbe andre it-firmaer, og der har i et stykke tid verseret rygter om, at selskabet var interesseret i at overtage Micros Systems.

Micros Systems udvikler og sælger internet-baserede kasse-apparater til dagligvare-butikker, restauranter, kasioner, hoteller og lignende samt software og teknisk support til at understøtte dem.

Ifølge Wall Street Journal er opkøbet udtryk for, at Oracle for alvor er interesseret i at komme ind på dagligvare- og restaurant-markederne, hvor Micros Systems er solidt positioneret.

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S