Her er verdens vildeste computer: Så hurtig er den

Et kinesisk regnemonstrum er verdens hurtigste supercomputer. Det er dog et helt andet land, som som kører med klatten ved at have flest supercomputere med på top 500-listen.

Artikel top billede

Vestas supercomputer er den eneste danske supercomputer, der er blevet plads til blandt verdens 500 hurtigste superregnemaskiner.

Ingen over og ingen ved siden af.

For tredje gang i træk kan Kina brillere med at ligge helt i toppen af verdens kraftigste supercomputere.

Det viser den nyeste liste - den såkaldte top 500-liste - over de stærkeste supercomputere i verden lige nu.

Og for tredje gang er det Tianhe-2, der med sine 3,12 millioner kerner ligger som nummer et.

Det kinesiske monstrum kan på sin absolut højeste ydeevne beregne 54,902 petaflops i sekundet, hvilket svarer til knap 55.000.000.000.000.000.000 decimalberegninger i sekundet.

Amerikansk dominans

Selvom den kinesiske superregnemaskine ligger helt i top, er det stadig de amerikanske maskiner, som præger listen over verdens 500 hurtigste supercomputere.

Kina har fået plads til 76 supercomputere, mens USA har ikke færre end 233 supercomputere med på top 500-listen.

Seks af de 10 hurtigste maskiner kommer fra velkendte amerikanske supercomputer-producenter som IBM, Dell, Cray og HP.

En enkelt dansk maskine er der også blevet plads til, da Vestas' supercomputer dukker op som nummer 368 på listen.

Den kan du læse mere om her: Vilde Vestas: Her er Vestas enorme supercomputer.

Vores svenske naboer kan tilsammen prale af at have tre supercomputere på den prestigefyldte liste.

Selve top 500-listen er dog ikke nødvendigvis helt fyldestgørende, da der kan være hemmelige supercomputere i eksempelvis efterretningstjenester i forskellige lande, som ikke er kommet med på listen.

Læs også: 
Dansker vinder 40 millioner timer på monstercomputer - det skal de bruges til

Her er verdens vildeste computer nogensinde

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S