Her er verdens vildeste computer: Så hurtig er den

Et kinesisk regnemonstrum er verdens hurtigste supercomputer. Det er dog et helt andet land, som som kører med klatten ved at have flest supercomputere med på top 500-listen.

Artikel top billede

Vestas supercomputer er den eneste danske supercomputer, der er blevet plads til blandt verdens 500 hurtigste superregnemaskiner.

Ingen over og ingen ved siden af.

For tredje gang i træk kan Kina brillere med at ligge helt i toppen af verdens kraftigste supercomputere.

Det viser den nyeste liste - den såkaldte top 500-liste - over de stærkeste supercomputere i verden lige nu.

Og for tredje gang er det Tianhe-2, der med sine 3,12 millioner kerner ligger som nummer et.

Det kinesiske monstrum kan på sin absolut højeste ydeevne beregne 54,902 petaflops i sekundet, hvilket svarer til knap 55.000.000.000.000.000.000 decimalberegninger i sekundet.

Amerikansk dominans

Selvom den kinesiske superregnemaskine ligger helt i top, er det stadig de amerikanske maskiner, som præger listen over verdens 500 hurtigste supercomputere.

Kina har fået plads til 76 supercomputere, mens USA har ikke færre end 233 supercomputere med på top 500-listen.

Seks af de 10 hurtigste maskiner kommer fra velkendte amerikanske supercomputer-producenter som IBM, Dell, Cray og HP.

En enkelt dansk maskine er der også blevet plads til, da Vestas' supercomputer dukker op som nummer 368 på listen.

Den kan du læse mere om her: Vilde Vestas: Her er Vestas enorme supercomputer.

Vores svenske naboer kan tilsammen prale af at have tre supercomputere på den prestigefyldte liste.

Selve top 500-listen er dog ikke nødvendigvis helt fyldestgørende, da der kan være hemmelige supercomputere i eksempelvis efterretningstjenester i forskellige lande, som ikke er kommet med på listen.

Læs også: 
Dansker vinder 40 millioner timer på monstercomputer - det skal de bruges til

Her er verdens vildeste computer nogensinde

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job