Her er verdens vildeste computer: Så hurtig er den

Et kinesisk regnemonstrum er verdens hurtigste supercomputer. Det er dog et helt andet land, som som kører med klatten ved at have flest supercomputere med på top 500-listen.

Artikel top billede

Vestas supercomputer er den eneste danske supercomputer, der er blevet plads til blandt verdens 500 hurtigste superregnemaskiner.

Ingen over og ingen ved siden af.

For tredje gang i træk kan Kina brillere med at ligge helt i toppen af verdens kraftigste supercomputere.

Det viser den nyeste liste - den såkaldte top 500-liste - over de stærkeste supercomputere i verden lige nu.

Og for tredje gang er det Tianhe-2, der med sine 3,12 millioner kerner ligger som nummer et.

Det kinesiske monstrum kan på sin absolut højeste ydeevne beregne 54,902 petaflops i sekundet, hvilket svarer til knap 55.000.000.000.000.000.000 decimalberegninger i sekundet.

Amerikansk dominans

Selvom den kinesiske superregnemaskine ligger helt i top, er det stadig de amerikanske maskiner, som præger listen over verdens 500 hurtigste supercomputere.

Kina har fået plads til 76 supercomputere, mens USA har ikke færre end 233 supercomputere med på top 500-listen.

Seks af de 10 hurtigste maskiner kommer fra velkendte amerikanske supercomputer-producenter som IBM, Dell, Cray og HP.

En enkelt dansk maskine er der også blevet plads til, da Vestas' supercomputer dukker op som nummer 368 på listen.

Den kan du læse mere om her: Vilde Vestas: Her er Vestas enorme supercomputer.

Vores svenske naboer kan tilsammen prale af at have tre supercomputere på den prestigefyldte liste.

Selve top 500-listen er dog ikke nødvendigvis helt fyldestgørende, da der kan være hemmelige supercomputere i eksempelvis efterretningstjenester i forskellige lande, som ikke er kommet med på listen.

Læs også: 
Dansker vinder 40 millioner timer på monstercomputer - det skal de bruges til

Her er verdens vildeste computer nogensinde

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S