Windows Phone står helt stille på vigtigt marked

Windows Phone kan notere en vis fremgang på verdensmarkedet, men på det vigtige hjemmemarked er det gået helt i stå.

Artikel top billede

Windows Phone har slet ikke fået fat i det amerikanske hjemmemarked, viser nye tal. I slutningen af maj 2014 var markedsandelen 3,4 procent, og det er nøjagtig det samme, som markedsandelen var i slutningen af februar.

Det kan Microsoft næppe være tilfreds med. Selskabet har investeret milliarder af dollar i sin mobile strategi og forventer helt sikkert vækst, skriver Techcrunch.com.

I forhold til udvikling af apps til platformen er det amerikanske marked meget vigtigt og kan ikke ignoreres, og ifølge Techcrunch står det ikke klart, hvad der skal få vækst i markedsandelen.

Microsoft har senest annonceret et OEM-kit til platformen, som måske kan få flere producenter til at understøtte platformen.

En opdatering til Windows Phone 8.1 med en del nye features er også på vej - blandt andet med en pendant til Apples Siri, og så er opkøbet af Nokia til mere end syv milliarder dollar endelig gennemført, så Microsoft kan gennemføre de strategier for selskabet, der ligger på tegnebrættet, skriver Techcrunch.

Læs også:

Så vild bliver Windows Phone 8.1

Microsoft: Derfor kommer Windows Phone ind i de danske virksomheder

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S