Microsoft slår alle styresystemer sammen til ét enkelt

Microsoft kommende Windows 9 bliver tilsyneladende det første operativsystem, som fungerer på tværs af alle platforme.

Artikel top billede

Næste version af styresystemet Windows vil være en fusion af alle Microsofts styresystemer til pc'er, bærbare, tablets, smartphones og også spillekonsollen til Xbox One.

Dermed opnår både Microsoft og brugerne ét samlet økosystem, hvor alle apps virker på alle enheder.

Det fortalte Microsofts CEO Satya Nadella investorer og journalister under lanceringen af Microsofts seneste kvartalsregnskab tirsdag eftermiddag lokal tid.

Selv om det ikke er første gang, at sådanne tanker er sluppet ud fra Microsoft - og fra Satya Nadella selv - så kom han alligevel med en gulerod til de interesserede.

"Vi ser frem til at dele vores tanker og intentioner om den næste udgave af Windows i de kommende måneder," sagde Satya Nadella, uden at komme med en nærmere forklaring på, hvor længe der er til.

"Et system til at styre dem alle"
Microsoft har i de seneste måneder allerede bevæget sig hen mod ideen om et fælles system. Universal Apps, som Microsoft kalder det, er en app-type, som kører på Microsofts Runtime-arkitektur, og som lynhurtigt kan omskrives, så de virker på alle Windows-platforme.

Vigtigst af alt er nok den sammensatte app-store for alle tre platforme. App-storen for både Windows 8 og for Windows Phone har mange af de vigtige apps som Spotify og Netflix, men den har slet ikke den samme kvantitet som Apples eller Googles app-butikker - og heller ikke den samme interesse hos udviklerne.

Tidligere på året blev de tre forskellige styresystem-team hos Microsoft sat sammen til én samlet enhed netop for at øge ligheden mellem systemerne.

Samtidig fortalte Satya Nadella også, at Microsoft stadig vil fremstille Windows Phones, Surface-tablets og Xbox One, selvom flere analytikere har advaret mod at gøre det.

"Vores tilgang til hardware fremover er klar; Vi vil blive ved med at skubbe udviklingen, som vi gjorde med Surface, og vi vil sørge for et marked for Windows Phones. Men vi vil ikke lave hardware, bare fordi vi kan," Siger Natya Sadella.  

Læs også: Microsoft: Vi er åbne for alting og er villige til at gøre alt for at vinde i markedet igen

Læs også: Her øjner Microsoft kæmpe-indtjening: Dette område bliver en guldgrube

Læs også: Microsoft: Derfor kommer Windows Phone ind i de danske virksomheder

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job