Microsoft slår alle styresystemer sammen til ét enkelt

Microsoft kommende Windows 9 bliver tilsyneladende det første operativsystem, som fungerer på tværs af alle platforme.

Artikel top billede

Næste version af styresystemet Windows vil være en fusion af alle Microsofts styresystemer til pc'er, bærbare, tablets, smartphones og også spillekonsollen til Xbox One.

Dermed opnår både Microsoft og brugerne ét samlet økosystem, hvor alle apps virker på alle enheder.

Det fortalte Microsofts CEO Satya Nadella investorer og journalister under lanceringen af Microsofts seneste kvartalsregnskab tirsdag eftermiddag lokal tid.

Selv om det ikke er første gang, at sådanne tanker er sluppet ud fra Microsoft - og fra Satya Nadella selv - så kom han alligevel med en gulerod til de interesserede.

"Vi ser frem til at dele vores tanker og intentioner om den næste udgave af Windows i de kommende måneder," sagde Satya Nadella, uden at komme med en nærmere forklaring på, hvor længe der er til.

"Et system til at styre dem alle"
Microsoft har i de seneste måneder allerede bevæget sig hen mod ideen om et fælles system. Universal Apps, som Microsoft kalder det, er en app-type, som kører på Microsofts Runtime-arkitektur, og som lynhurtigt kan omskrives, så de virker på alle Windows-platforme.

Vigtigst af alt er nok den sammensatte app-store for alle tre platforme. App-storen for både Windows 8 og for Windows Phone har mange af de vigtige apps som Spotify og Netflix, men den har slet ikke den samme kvantitet som Apples eller Googles app-butikker - og heller ikke den samme interesse hos udviklerne.

Tidligere på året blev de tre forskellige styresystem-team hos Microsoft sat sammen til én samlet enhed netop for at øge ligheden mellem systemerne.

Samtidig fortalte Satya Nadella også, at Microsoft stadig vil fremstille Windows Phones, Surface-tablets og Xbox One, selvom flere analytikere har advaret mod at gøre det.

"Vores tilgang til hardware fremover er klar; Vi vil blive ved med at skubbe udviklingen, som vi gjorde med Surface, og vi vil sørge for et marked for Windows Phones. Men vi vil ikke lave hardware, bare fordi vi kan," Siger Natya Sadella.  

Læs også: Microsoft: Vi er åbne for alting og er villige til at gøre alt for at vinde i markedet igen

Læs også: Her øjner Microsoft kæmpe-indtjening: Dette område bliver en guldgrube

Læs også: Microsoft: Derfor kommer Windows Phone ind i de danske virksomheder

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Hæver barren for det moderne netværk, mens den digitale transformation accelererer

    Uanset deres størrelse, formål eller branche udvikler virksomheder over hele verden sig mod en mere digital arbejdsform.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird