Microsoft slår alle styresystemer sammen til ét enkelt

Microsoft kommende Windows 9 bliver tilsyneladende det første operativsystem, som fungerer på tværs af alle platforme.

Artikel top billede

Næste version af styresystemet Windows vil være en fusion af alle Microsofts styresystemer til pc'er, bærbare, tablets, smartphones og også spillekonsollen til Xbox One.

Dermed opnår både Microsoft og brugerne ét samlet økosystem, hvor alle apps virker på alle enheder.

Det fortalte Microsofts CEO Satya Nadella investorer og journalister under lanceringen af Microsofts seneste kvartalsregnskab tirsdag eftermiddag lokal tid.

Selv om det ikke er første gang, at sådanne tanker er sluppet ud fra Microsoft - og fra Satya Nadella selv - så kom han alligevel med en gulerod til de interesserede.

"Vi ser frem til at dele vores tanker og intentioner om den næste udgave af Windows i de kommende måneder," sagde Satya Nadella, uden at komme med en nærmere forklaring på, hvor længe der er til.

"Et system til at styre dem alle"
Microsoft har i de seneste måneder allerede bevæget sig hen mod ideen om et fælles system. Universal Apps, som Microsoft kalder det, er en app-type, som kører på Microsofts Runtime-arkitektur, og som lynhurtigt kan omskrives, så de virker på alle Windows-platforme.

Vigtigst af alt er nok den sammensatte app-store for alle tre platforme. App-storen for både Windows 8 og for Windows Phone har mange af de vigtige apps som Spotify og Netflix, men den har slet ikke den samme kvantitet som Apples eller Googles app-butikker - og heller ikke den samme interesse hos udviklerne.

Tidligere på året blev de tre forskellige styresystem-team hos Microsoft sat sammen til én samlet enhed netop for at øge ligheden mellem systemerne.

Samtidig fortalte Satya Nadella også, at Microsoft stadig vil fremstille Windows Phones, Surface-tablets og Xbox One, selvom flere analytikere har advaret mod at gøre det.

"Vores tilgang til hardware fremover er klar; Vi vil blive ved med at skubbe udviklingen, som vi gjorde med Surface, og vi vil sørge for et marked for Windows Phones. Men vi vil ikke lave hardware, bare fordi vi kan," Siger Natya Sadella.  

Læs også: Microsoft: Vi er åbne for alting og er villige til at gøre alt for at vinde i markedet igen

Læs også: Her øjner Microsoft kæmpe-indtjening: Dette område bliver en guldgrube

Læs også: Microsoft: Derfor kommer Windows Phone ind i de danske virksomheder

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job