Nu kan du hente en ny kontorpakke helt gratis

Ny version af en populær og gratis kontorpakke kan nu hentes.

Artikel top billede

LibreOffice-samarbejdet er nu klar med den ottende version af den gratis kontorpakke, der første gang så dagens lys i september 2010 efter bruddet med Oracle og OpenOffice-navnet.

Læs også: LibreOffice: Sådan vil vi slå Oracles OpenOffice

Nu kan du således hente LibreOffice i version 4.3.

"LibreOffice-projektet viser, at et stort fri-software-fællesskab kan leve og trives uden indblanding fra en enkelt kommerciel leverandør," udtaler Thorsten Behrens, bestyrelsesformand i The Document Foundation, der står bag projektet, om den nye udgave.

Mere Microsoft

Version 4.3 er blevet forsynet med en stribe forbedringer og nye funktioner, hvor de mest iøjnefaldende er et bedre samarbejde med Microsoft OOXML, og understøttelse for ældre Mac-filformater.

Ifølge udviklerholdet bag koden er regnearket, Calc, også blevet mere brugervenligt og der er kommet mulighed for 3D-modeller i Impress.

Læs også: Masser af nyheder i gratis kontorpakke

LibreOffice har også rettet en 11 år gammel fejl i koden og altså stammer helt tilbage fra OpenOffice-dagene.

Tekstbehandleren understøtter nu meget store afsnit, der overstiger 65.000 tegn, hvilket altså tidligere har været et problem, for dem med meget lange tekstafsnit.

Den samlede liste med nyheder og forbedringer findes her.

Læs også:

Google trækker nyt våben med gratis kontorpakke

Test: Her er dommen over Microsofts Office Online

To gratis kontorpakker er testet: Den skal du vælge

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S