Nu kan du hente en ny kontorpakke helt gratis

Ny version af en populær og gratis kontorpakke kan nu hentes.

Artikel top billede

LibreOffice-samarbejdet er nu klar med den ottende version af den gratis kontorpakke, der første gang så dagens lys i september 2010 efter bruddet med Oracle og OpenOffice-navnet.

Læs også: LibreOffice: Sådan vil vi slå Oracles OpenOffice

Nu kan du således hente LibreOffice i version 4.3.

"LibreOffice-projektet viser, at et stort fri-software-fællesskab kan leve og trives uden indblanding fra en enkelt kommerciel leverandør," udtaler Thorsten Behrens, bestyrelsesformand i The Document Foundation, der står bag projektet, om den nye udgave.

Mere Microsoft

Version 4.3 er blevet forsynet med en stribe forbedringer og nye funktioner, hvor de mest iøjnefaldende er et bedre samarbejde med Microsoft OOXML, og understøttelse for ældre Mac-filformater.

Ifølge udviklerholdet bag koden er regnearket, Calc, også blevet mere brugervenligt og der er kommet mulighed for 3D-modeller i Impress.

Læs også: Masser af nyheder i gratis kontorpakke

LibreOffice har også rettet en 11 år gammel fejl i koden og altså stammer helt tilbage fra OpenOffice-dagene.

Tekstbehandleren understøtter nu meget store afsnit, der overstiger 65.000 tegn, hvilket altså tidligere har været et problem, for dem med meget lange tekstafsnit.

Den samlede liste med nyheder og forbedringer findes her.

Læs også:

Google trækker nyt våben med gratis kontorpakke

Test: Her er dommen over Microsofts Office Online

To gratis kontorpakker er testet: Den skal du vælge

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S