Test: Her er dommen over Microsofts Office Online

På papiret kan man køre både Word, Excel og PowerPoint som online-programmer. Men holder konceptet i praksis?

Artikel top billede

Microsofts Office Online er selskabets hidtil mest ambitiøse forsøg på at levere Office på cloud-manér.

Både dokumenter og programmer ligger online og kan dermed tilgås fra en hvilken som helst computer med en browser - det være sig Internet Explorer, Firefox, Chrome eller Safari.

Synkronisering og samarbejde er to nøgleord i forhold til Office Online.

Microsoft har bygget løsningen op ud fra den præmis, at man som bruger typisk har mere end én computer (tænk tablet-pc), og at man ofte har brug for at kunne samarbejde om dokumenter med andre.

Fra salgsslogans til konkrete opgaver

Men der kan som bekendt være langt fra de flotte, polerede præsentationsvideoer (som den nederst på denne side) og så til den praktiske anvendelse af online-løsninger.

Hakker web-applikationerne? Hvordan er kompatibiliteten? Og hvor er begrænsningerne i forhold til det, man får med den fulde, lokalt installerede Office-pakke?

Det er nogle af de spørgsmål, der forsøges besvaret i en test af Office Online hos vores kolleger på det amerikanske Infoworld.

Sådan fungerer Office Online

Office Online indeholder Word, Excel, PowerPoint og Onenote, ligesom man også får adgang til Outlook, Personer og Kalender i online-versioner.

Det hele bindes sammen via Microsofts stadig mere centrale OneDrive - så ønsker du ikke at anvende OneDrive, er Office Online næppe stedet for dig.

Infoworld-testen fokuserer primært på Word, Excel og PowerPoint, og der er da også masser af spændende ting at fortælle om de tre programmer i online-versionerne.

Til personlig brug er Office Online gratis, mens virksomhederne får adgang, hvis de anvender Office 365.

Passer godt sammen med det gamle Office

Hvis man ønsker at køre kontorpakker online, og man i øvrigt ønsker, at det skal spille sammen med Microsofts traditionelle kontorpakke, er Office Online den bedste løsning på markedet, skriver Infoworld.

Mediet tilføjer dog, at der faktisk også opstår kompatabilitets-problemer, når man anvender Microsofts løsning.

Særligt Word får ros i testen - blandt andet for en velfungerende ribbon-grænseflade og mange gode funktioner.

Det gælder også, hvis man sammenligner med de online-skriveprogrammer, man kan få adgang til hos Google og Apple.

"Microsoft Word Online har det mest komplette antal funktioner af de tre online tekstbehandlingsprogrammer. Det tilbyder omfattende font-formattering, en betydelig samling af foruddefinerede typografier og omfattende manuel formatering af typografier," skriver Infoworld og hæfter sig også ved en fremragende understøttelse af tabeller.

"Når det er sagt, så vil du ikke tage fejl af Word Online og desktop-modstykket - der er masser, der mangler."

Eksempler på de mangler er ifølge Infoworld, at der ikke kan anvendes matematiske funktioner i tabeller, at der ikke kan oprettes bokse til tekst eller særlige figurer, at mulighederne for at arbejde med billeder i dokumenterne er begrænsede, og at makroer ikke fungerer i Word Online.

PowerPoint holder ikke online

Excel Online får ros for at indeholde stort set alle de funktioner, man kender og holder af fra desktop-versionen og for grundlæggende at fungere godt, mens PowerPoint får noget mere kritik.

"PowerPoint Online er uden tvivl det svageste af alle Office Online-programmerne," skriver Inforworld og peger blandt andet på, at PowerPoint Online ikke har nogen Presenter View, hvor du kan se dine egne noter, og at man ikke kan indsætte video-og lydfiler.

Her er dommen

Infoworlds samlede dom over Office Online er, at det - hvis man ikke er afhængig af PowerPoint - kan være al den produktivitetssoftware, man har brug for.

"At skabe simple dokumenter i Word Online eller Excel Online fungerer rigtig godt. Simple dokumenter kan, så længe de forbliver simple, åbnes i både desktop-og online versionerne af Office. Ingen problemer overhovedet."

"Du kan dog forvente problemer, hvis du bringer et bare moderat kompliceret dokument fra Office på skrivebordet ind i Office Online. Præsentationer er en tabt sag."

Infoworld ender med at give Office Online en samlet karakter på 7,6 ud af 10 mulige - det svarer til "god."

Læs hele testen her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job