Test: Her er dommen over Microsofts Office Online

På papiret kan man køre både Word, Excel og PowerPoint som online-programmer. Men holder konceptet i praksis?

Artikel top billede

Microsofts Office Online er selskabets hidtil mest ambitiøse forsøg på at levere Office på cloud-manér.

Både dokumenter og programmer ligger online og kan dermed tilgås fra en hvilken som helst computer med en browser - det være sig Internet Explorer, Firefox, Chrome eller Safari.

Synkronisering og samarbejde er to nøgleord i forhold til Office Online.

Microsoft har bygget løsningen op ud fra den præmis, at man som bruger typisk har mere end én computer (tænk tablet-pc), og at man ofte har brug for at kunne samarbejde om dokumenter med andre.

Fra salgsslogans til konkrete opgaver

Men der kan som bekendt være langt fra de flotte, polerede præsentationsvideoer (som den nederst på denne side) og så til den praktiske anvendelse af online-løsninger.

Hakker web-applikationerne? Hvordan er kompatibiliteten? Og hvor er begrænsningerne i forhold til det, man får med den fulde, lokalt installerede Office-pakke?

Det er nogle af de spørgsmål, der forsøges besvaret i en test af Office Online hos vores kolleger på det amerikanske Infoworld.

Sådan fungerer Office Online

Office Online indeholder Word, Excel, PowerPoint og Onenote, ligesom man også får adgang til Outlook, Personer og Kalender i online-versioner.

Det hele bindes sammen via Microsofts stadig mere centrale OneDrive - så ønsker du ikke at anvende OneDrive, er Office Online næppe stedet for dig.

Infoworld-testen fokuserer primært på Word, Excel og PowerPoint, og der er da også masser af spændende ting at fortælle om de tre programmer i online-versionerne.

Til personlig brug er Office Online gratis, mens virksomhederne får adgang, hvis de anvender Office 365.

Passer godt sammen med det gamle Office

Hvis man ønsker at køre kontorpakker online, og man i øvrigt ønsker, at det skal spille sammen med Microsofts traditionelle kontorpakke, er Office Online den bedste løsning på markedet, skriver Infoworld.

Mediet tilføjer dog, at der faktisk også opstår kompatabilitets-problemer, når man anvender Microsofts løsning.

Særligt Word får ros i testen - blandt andet for en velfungerende ribbon-grænseflade og mange gode funktioner.

Det gælder også, hvis man sammenligner med de online-skriveprogrammer, man kan få adgang til hos Google og Apple.

"Microsoft Word Online har det mest komplette antal funktioner af de tre online tekstbehandlingsprogrammer. Det tilbyder omfattende font-formattering, en betydelig samling af foruddefinerede typografier og omfattende manuel formatering af typografier," skriver Infoworld og hæfter sig også ved en fremragende understøttelse af tabeller.

"Når det er sagt, så vil du ikke tage fejl af Word Online og desktop-modstykket - der er masser, der mangler."

Eksempler på de mangler er ifølge Infoworld, at der ikke kan anvendes matematiske funktioner i tabeller, at der ikke kan oprettes bokse til tekst eller særlige figurer, at mulighederne for at arbejde med billeder i dokumenterne er begrænsede, og at makroer ikke fungerer i Word Online.

PowerPoint holder ikke online

Excel Online får ros for at indeholde stort set alle de funktioner, man kender og holder af fra desktop-versionen og for grundlæggende at fungere godt, mens PowerPoint får noget mere kritik.

"PowerPoint Online er uden tvivl det svageste af alle Office Online-programmerne," skriver Inforworld og peger blandt andet på, at PowerPoint Online ikke har nogen Presenter View, hvor du kan se dine egne noter, og at man ikke kan indsætte video-og lydfiler.

Her er dommen

Infoworlds samlede dom over Office Online er, at det - hvis man ikke er afhængig af PowerPoint - kan være al den produktivitetssoftware, man har brug for.

"At skabe simple dokumenter i Word Online eller Excel Online fungerer rigtig godt. Simple dokumenter kan, så længe de forbliver simple, åbnes i både desktop-og online versionerne af Office. Ingen problemer overhovedet."

"Du kan dog forvente problemer, hvis du bringer et bare moderat kompliceret dokument fra Office på skrivebordet ind i Office Online. Præsentationer er en tabt sag."

Infoworld ender med at give Office Online en samlet karakter på 7,6 ud af 10 mulige - det svarer til "god."

Læs hele testen her.

KMD A/S

Senior Java - udvikler

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

It-vest

Sekretariatschef

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S