Undersøgelse i gang: Misbruger Google den massive Android-dominans?

Udnytter Google Androids dominans på smartphone-markedet til at fremme egne tjenester på bekostning af konkurrenternes?

Artikel top billede

EU er i gang med at undersøge, om der skal indledes en sag mod Googles måde at fremme selskabets søge- og korttjenester på via Android.

Det skriver nyheds-bureauet Reuters.
 
Android er med en markedsandel på næsten 80 procent gået hen og blevet en ganske dominerende smartphone-platform - samtidig med, at smartphones i det hele taget stormer frem som produkt-type

Reuters har set spørgeskemaer, sendt fra EU's regulingersmyndigheder til blandt andet teleoperatører og telefon-producenter, hvor de bliver spurgt, om der er skriftlige eller mundtlige krav fra Googles side om, at de ikke præinstallerer apps, produkter eller services, der konkurrerer mod Googles løsninger - eksempelvis søgemaskinen, app-butikken eller kort-tjenesten.

Et konkret spørgsmål skal gå på, om Google har kommunikeret, "at det ikke var til fordel for dit produktions- eller markedsførings-foretagende at lancere en smart mobilenhed med dine egne eller tredjepartsapplikationer eller services præintstalleret."   

Hvilke krav stiller Google?

Det fremgår også af dokumenterne, at respondenterne skal give myndighederne et overblik over den kommunikation, der har været med Google siden 2007, i form af email, fax, breve, telefonsamtaler og lignende.

Der er frist i starten af september i forhold til at besvare de flere end 40 spørgsmål, skriver Reuters.

En tidligere Google-leder fortæller anonymt til Reuters, at mens alle kan anvende open source-softwaren Android, som de ønsker, skal man som en telefon-producent, der ønsker den nyeste version, underskrive en kontrakt, der fastsætter et minimum af af Google-tjenester, der skal være præinstalleret på enhederne.

Det siger Google selv

Mens der endnu ikke er tale om andet end en form for forundersøgelse, og det slet ikke er sikkert, at der kommer nogen sag ud af det, så er det svært ikke at komme til at tænke på de monopol-sager (og bøder), Microsoft har været ramt af her i Europa.

Androids position på smartphone-markedet minder i dag på mange måder om Microsofts position på pc-markedet, og derfor vil der - berettiget eller ej - også være et øget fokus fra myndighedernes og konkurrenternes side på, om Google misbruger den position.

En talsperson fra Google skriver i en email til Reuters, at Google er fast besluttet på at holde Android åben, og at "alle kan bruge Android uden Google, og alle kan bruge Google uden Android."

"Siden introduceringen af Android har større konkurrence på smartphonemarkedet givet kunder flere og bedre valgmuligheder," lyder det desuden fra Googles side til Reuters.

Læs også:

Voldsom vækst på smartphone-markedet: Disse mærker stormer frem

Derfor er der huller i halvdelen af de mest populære Android-apps

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S