Undersøgelse i gang: Misbruger Google den massive Android-dominans?

Udnytter Google Androids dominans på smartphone-markedet til at fremme egne tjenester på bekostning af konkurrenternes?

Artikel top billede

EU er i gang med at undersøge, om der skal indledes en sag mod Googles måde at fremme selskabets søge- og korttjenester på via Android.

Det skriver nyheds-bureauet Reuters.
 
Android er med en markedsandel på næsten 80 procent gået hen og blevet en ganske dominerende smartphone-platform - samtidig med, at smartphones i det hele taget stormer frem som produkt-type

Reuters har set spørgeskemaer, sendt fra EU's regulingersmyndigheder til blandt andet teleoperatører og telefon-producenter, hvor de bliver spurgt, om der er skriftlige eller mundtlige krav fra Googles side om, at de ikke præinstallerer apps, produkter eller services, der konkurrerer mod Googles løsninger - eksempelvis søgemaskinen, app-butikken eller kort-tjenesten.

Et konkret spørgsmål skal gå på, om Google har kommunikeret, "at det ikke var til fordel for dit produktions- eller markedsførings-foretagende at lancere en smart mobilenhed med dine egne eller tredjepartsapplikationer eller services præintstalleret."   

Hvilke krav stiller Google?

Det fremgår også af dokumenterne, at respondenterne skal give myndighederne et overblik over den kommunikation, der har været med Google siden 2007, i form af email, fax, breve, telefonsamtaler og lignende.

Der er frist i starten af september i forhold til at besvare de flere end 40 spørgsmål, skriver Reuters.

En tidligere Google-leder fortæller anonymt til Reuters, at mens alle kan anvende open source-softwaren Android, som de ønsker, skal man som en telefon-producent, der ønsker den nyeste version, underskrive en kontrakt, der fastsætter et minimum af af Google-tjenester, der skal være præinstalleret på enhederne.

Det siger Google selv

Mens der endnu ikke er tale om andet end en form for forundersøgelse, og det slet ikke er sikkert, at der kommer nogen sag ud af det, så er det svært ikke at komme til at tænke på de monopol-sager (og bøder), Microsoft har været ramt af her i Europa.

Androids position på smartphone-markedet minder i dag på mange måder om Microsofts position på pc-markedet, og derfor vil der - berettiget eller ej - også være et øget fokus fra myndighedernes og konkurrenternes side på, om Google misbruger den position.

En talsperson fra Google skriver i en email til Reuters, at Google er fast besluttet på at holde Android åben, og at "alle kan bruge Android uden Google, og alle kan bruge Google uden Android."

"Siden introduceringen af Android har større konkurrence på smartphonemarkedet givet kunder flere og bedre valgmuligheder," lyder det desuden fra Googles side til Reuters.

Læs også:

Voldsom vækst på smartphone-markedet: Disse mærker stormer frem

Derfor er der huller i halvdelen af de mest populære Android-apps

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job