Windows 9 kan ende med at blive gratis

Microsoft kan ende med at frigive Windows 9 som en gratis opdatering for at lokke brugere af ældre Windows-versioner.

Artikel top billede

Windows 9 er hastigt på vej, lyder rygterne. Her er det en designers ide om, hvordan Windows 9 kan komme til at se ud.

Det forventede "Windows 9", som endnu ikke har andet end kodenavnet "Threshold", kan ende med at blive gratis for eksisterende Windows-brugere - selv dem med et ældre system som Windows 7.  

Det fortæller it-mediet ZDNets Mary Jo Foley, som er en af de førende it-journalister, der arbejder med stof om Microsoft.

Der er stadig få informationer vedrørende "Windows 9", men tilsyneladende ender det med at blive et meget mere kombineret system over de forskellige platforme, som Microsoft har i dag.

Ikke nødvendigvis et ens udseende, men med et ens programmeringssprog, så en app til "Windows 9" også kan køre på Windows Phone og igen på Xbox.

Samtidig vil den være meget bedre til at vurdere, om touch-delen, Modern UI/Metro, overhovedet er relevant.

Faktisk vil Windows 9 kunne slå al touch-interface fra, hvis systemet vurderer, at du sidder ved en stationær computer.

Tablets vil hovedsageligt bruges i Metro, men hybrider som Surfaces eller Lenovos Yoga vil køre begge dele.

Potentielt gratis
Med Windows 8 har Microsoft mistet ansigt.

Mange har været utilfredse med Microsofts store forsøg på at presse en touch-brugerflade ned over selv desktopbrugere.

Med Windows 8.1 løste Microsoft en del af de "problemer", som touch-overfladen gav i forhold til brugere med mus og tastatur, men det er tydeligt, ifølge ZDNet, at Windows 9 vil være endnu mere muse-venlig.

Samtidig fortæller ZDNet også, at når Windows 9 udkommer - ifølge rygterne - til foråret 2015, vil det komme med meget prominente tilbud til allerede eksisterende Windows-brugere.

Ifølge Mary Foleys kilder hos Microsoft går Microsoft med tankerne om at gøre Windows 9 gratis for alle med Windows 8.1 installeret - og endda måske også Windows 7.

Windows 7 har stadig meget store andele af Microsoft's kundebase, da folk netop ikke har ønsket at bevæge sig over til Windows 8, så "Windows 9" skal rette op på dette.

Der er dog lang tid til foråret endnu, og endnu har Microsoft ikke engang bekræftet Windows 9, men ZDNet har tidligere været meget præcis med sine forudsigelser. 

Læs også: 

Her er Microsofts planer med 'Windows 9'

Microsoft slår alle styresystemer sammen til ét enkelt

Annonce

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S