Windows 9 kan ende med at blive gratis

Microsoft kan ende med at frigive Windows 9 som en gratis opdatering for at lokke brugere af ældre Windows-versioner.

Artikel top billede

Windows 9 er hastigt på vej, lyder rygterne. Her er det en designers ide om, hvordan Windows 9 kan komme til at se ud.

Det forventede "Windows 9", som endnu ikke har andet end kodenavnet "Threshold", kan ende med at blive gratis for eksisterende Windows-brugere - selv dem med et ældre system som Windows 7.  

Det fortæller it-mediet ZDNets Mary Jo Foley, som er en af de førende it-journalister, der arbejder med stof om Microsoft.

Der er stadig få informationer vedrørende "Windows 9", men tilsyneladende ender det med at blive et meget mere kombineret system over de forskellige platforme, som Microsoft har i dag.

Ikke nødvendigvis et ens udseende, men med et ens programmeringssprog, så en app til "Windows 9" også kan køre på Windows Phone og igen på Xbox.

Samtidig vil den være meget bedre til at vurdere, om touch-delen, Modern UI/Metro, overhovedet er relevant.

Faktisk vil Windows 9 kunne slå al touch-interface fra, hvis systemet vurderer, at du sidder ved en stationær computer.

Tablets vil hovedsageligt bruges i Metro, men hybrider som Surfaces eller Lenovos Yoga vil køre begge dele.

Potentielt gratis
Med Windows 8 har Microsoft mistet ansigt.

Mange har været utilfredse med Microsofts store forsøg på at presse en touch-brugerflade ned over selv desktopbrugere.

Med Windows 8.1 løste Microsoft en del af de "problemer", som touch-overfladen gav i forhold til brugere med mus og tastatur, men det er tydeligt, ifølge ZDNet, at Windows 9 vil være endnu mere muse-venlig.

Samtidig fortæller ZDNet også, at når Windows 9 udkommer - ifølge rygterne - til foråret 2015, vil det komme med meget prominente tilbud til allerede eksisterende Windows-brugere.

Ifølge Mary Foleys kilder hos Microsoft går Microsoft med tankerne om at gøre Windows 9 gratis for alle med Windows 8.1 installeret - og endda måske også Windows 7.

Windows 7 har stadig meget store andele af Microsoft's kundebase, da folk netop ikke har ønsket at bevæge sig over til Windows 8, så "Windows 9" skal rette op på dette.

Der er dog lang tid til foråret endnu, og endnu har Microsoft ikke engang bekræftet Windows 9, men ZDNet har tidligere været meget præcis med sine forudsigelser. 

Læs også: 

Her er Microsofts planer med 'Windows 9'

Microsoft slår alle styresystemer sammen til ét enkelt

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior arkitekt med mod på at opbygge Materielstabens nye tværgående arkitekturelement

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger analytisk stærk og erfaren medarbejder i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Softværket

    Bliv AI Lead i Softværket

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory