Windows 9 kan ende med at blive gratis

Microsoft kan ende med at frigive Windows 9 som en gratis opdatering for at lokke brugere af ældre Windows-versioner.

Artikel top billede

Windows 9 er hastigt på vej, lyder rygterne. Her er det en designers ide om, hvordan Windows 9 kan komme til at se ud.

Det forventede "Windows 9", som endnu ikke har andet end kodenavnet "Threshold", kan ende med at blive gratis for eksisterende Windows-brugere - selv dem med et ældre system som Windows 7.  

Det fortæller it-mediet ZDNets Mary Jo Foley, som er en af de førende it-journalister, der arbejder med stof om Microsoft.

Der er stadig få informationer vedrørende "Windows 9", men tilsyneladende ender det med at blive et meget mere kombineret system over de forskellige platforme, som Microsoft har i dag.

Ikke nødvendigvis et ens udseende, men med et ens programmeringssprog, så en app til "Windows 9" også kan køre på Windows Phone og igen på Xbox.

Samtidig vil den være meget bedre til at vurdere, om touch-delen, Modern UI/Metro, overhovedet er relevant.

Faktisk vil Windows 9 kunne slå al touch-interface fra, hvis systemet vurderer, at du sidder ved en stationær computer.

Tablets vil hovedsageligt bruges i Metro, men hybrider som Surfaces eller Lenovos Yoga vil køre begge dele.

Potentielt gratis
Med Windows 8 har Microsoft mistet ansigt.

Mange har været utilfredse med Microsofts store forsøg på at presse en touch-brugerflade ned over selv desktopbrugere.

Med Windows 8.1 løste Microsoft en del af de "problemer", som touch-overfladen gav i forhold til brugere med mus og tastatur, men det er tydeligt, ifølge ZDNet, at Windows 9 vil være endnu mere muse-venlig.

Samtidig fortæller ZDNet også, at når Windows 9 udkommer - ifølge rygterne - til foråret 2015, vil det komme med meget prominente tilbud til allerede eksisterende Windows-brugere.

Ifølge Mary Foleys kilder hos Microsoft går Microsoft med tankerne om at gøre Windows 9 gratis for alle med Windows 8.1 installeret - og endda måske også Windows 7.

Windows 7 har stadig meget store andele af Microsoft's kundebase, da folk netop ikke har ønsket at bevæge sig over til Windows 8, så "Windows 9" skal rette op på dette.

Der er dog lang tid til foråret endnu, og endnu har Microsoft ikke engang bekræftet Windows 9, men ZDNet har tidligere været meget præcis med sine forudsigelser. 

Læs også: 

Her er Microsofts planer med 'Windows 9'

Microsoft slår alle styresystemer sammen til ét enkelt

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse