Her er Microsofts planer med 'Windows 9'

Microsofts næste Windows-version er udset til at blive ganske anderledes end den noget haltende Windows 8-serie. Læs her, hvad du kan forvente af Microsofts næste operativsystem, som er her om mindre et år.

Artikel top billede

Mens operativsystemet Windows 8 stadig kæmper for at vinde markedsandele, arbejder producentren Microsoft på livet løs på sit næste styresystem med kodenavnet 'Threshold'.

Endnu er det usikkert, om systemet får det logiske navn Windows 9, men det skulle være ganske sikkert, at Windows-fabrikkens næste styresystem skulle komme om et lille års tid i foråret 2015.

Det skriver ZDNet.

Kigger på hardwaren

Efter bastard-systemet Windows 8, hvor man prøvede at appellere til både pc- og tabletbrugere i ét hug, skulle 'Windows 9' blive introduceret med en masse funktioner, der især sætter desktopbrugerne med mus og tastatur i højsædet.

Samtidig vil Microsoft ifølge ZDNet fortsætte Windows 8.1-linjen med at tilpasse sit styresystem til brugernes hardware, så det kan se ganske forskelligt ud på forskellige typer af maskiner.

Eksempelvis vil en stationær eller bærbar pc have desktoppen som sit omdrejningspunkt, mens en hybrid-computer som eksempelvis Microsofts egen Surface-maskine vil kunne skifte mellem Metro-stilen, kendt fra Windows 8, og den velkendte desktop-indstilling, hvis der er tilsluttet keyboard.

Og selv om Thresholds telefon/tablet-indstilling ikke vil have et traditionel desktop-miljø, vil de stadig supportere de desktop-baserede apps, bekræfter kilder over for ZDNet.

Derudover vil Startmenuen - eller rettere en 'mini start menu' - også blive introduceret til tablet-versionen af Threshold, som måske i sidste ende kommer til at hedde Windows 9.

Kommer en version om lidt

Inden Microsofts næste styresystem skal ud og sælge i butikkerne, forventes det, at der kommer en (public preview) version af Threshold til efteråret, som kan testes af.

I første omgang håber Microsoft, at Windows 7-brugere vil hoppe over på Service Pack 1, og Windows 8-brugere opdaterer til 8.1-versionen for ultimativt at kunne få dem bugseret over på Threshold, når det kommer til salg.

Hvis det ellers bliver nødvendigt at købe - for ZDNets kilder fortæller, at Windows Threshold kan blive en gratis opdatering til Windows 8.1-brugere og måske endda Windows 7 Service Pack 1-brugere.

Samtidig skulle det være en kendsgerning, at Microsoft fremadrettet ikke længere satser på Windows 8.x, men fokuserer i stedet på at distancere sig fra 8-serien, der af onde tunger er blevet kaldt Microsofts Vista 2.0-projekt.

Læs også: 
Ingen i nærheden: Her er verdens mest udbredte styresystem

Guide: Sådan får du Windows 8 til at ligne Windows 7

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S