Surface-eventyret har kostet Microsoft milliarder

Salget af Surface har virkelig trukket tænder ud på kodegiganten fra Redmond. Se hvad regningen er løbet op i.

Artikel top billede

Foto: Mikkel W. Nielsen.

Små 10 milliarder kroner har forsøget på at slå igennem med en tablet foreløbig kostet kodegiganten fra Redmond.

Surface blev lanceret i 2012, og tabletten er blevet ganske pænt modtaget og anmeldt, men det kniber fortsat for Microsoft at gøre salget til en god forretning.

Læs også: Langtidstest: Mine 290 dage med Microsofts Surface Pro 2

Det er Computerworld i USA, der har regnet på sagerne og fundet frem til, at projektet foreløbig er landet på et underskud på 9,4 milliarder gode danske kroner (1,7 milliarder dollar).

Det har været tydeligt, at virksomheden har været parat til at ligge i rødt i en periode, hvor tabletten skulle placere sig i markedet, men det er lige så tydeligt, at det ikke kan fortsætte med et åbent kødsår i pengepungen.

Satya Nadella skal knække nøden

Specielt tilkomsten af Satya Nadella har betydning for Microsofts tålmodighed.

Hvor Steve Ballmer var mere villig til at satse hårdt, er Satya Nadella nok knap så begejstret for den forretningsmodel.

"Steve Ballmer var villig til at tage beslutninger, der kunne risikere at ende i store tab," siger Jan Dawson, som er analytiker hos Hackdaw Research, til Computerworlds amerikanske søsterside.

Han peger på Surface og Nokia som eksempler på Ballmers risikovillighed.

Satya Nadella har tidligere sagt, at selskabet skal udvikle nye produktkategorier, som Microsoft har gjort med Surface og på smartmobilmarkedet med Windows Phone.

I samme åndedrag sagde Satya Nadella dog også:

"Microsoft bygger ikke hardware for hardwarens skyld, og prioriteringen af disse enheder vil blive justeret, så vi kan følge vores strategiske retning som et produktivitetsfremmende- og platformselskab," lød det Microsoft-topbossen.

Læs også: Ny Surface i dag: Giganttab lægger pres på Microsofts topchef

Men hardware-satsningen er en arv, han skal løfte efter sin forgænger Steve Ballmer, og Surface har foreløbig været en meget, meget skidt forretning for kodefabrikken.

Lever stadig

Surface-eventyret er på ingen måde slut endnu, men positioneringen af Surface og Windows 8-baserede tabletter går ikke, som Microsoft havde tænkt sig.

Håbet er, at den næste version af Surface, nummer tre i rækken, får mere lovende salgstal end de to forgængere.

Læs om Surface 3, der skal sende regnskabet i sort, her: Microsoft offentliggør ny og endnu tyndere Surface Pro

Foreløbig er der dog intet håndfast bevis på, at Surface kommer til at tjene penge, øge salget eller stjæle markedsandele.

Så umiddelbart tegner det til at blive en hård hardware-nød, som Steve Ballmer har kastet ind i ringen, og som nu skal knækkes af Satya Nadella.

Læs også:

Langtidstest: Mine 290 dage med Microsofts Surface Pro 2

Stortest: Her er Surfaces svagheder og styrker

Microsoft sagsøges: Beskyldes for at skjule elendigt Surface-salg

Analytiker: Microsoft skyder sig selv i foden

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Arctic Wolf

    Sådan ændrer AI spillereglerne for cyberangreb

    Du skal ikke kun vide, hvordan du bruger AI til at styrke IT-sikkerheden – men også hvordan IT-kriminelle anvender teknologien mod din virksomhed.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse