IT-Branchen: Derfor skal udenlandske it-folk behandles lige

Forskelsbehandling af udenlandske it-folk kommer til at koste danske virksomheder dyrt, advarer firmaerne.

Artikel top billede

Et politisk udspil, der indeholder en forskelsbehandling i forhold til, hvem der kan få opholdstilladelse i Danmark, har fået IT-Branchen op af starthullerne med en heftig kritik.

Udspillet kommer fra Venstre, og det har fået titlen: Danmark - for dem der kan og vil.

Det, der gør IT-Brancheforeningen kritisk, handler om forskelsbehandling for dem, der søger om ophold i kongeriget.

Ifølge partiets oplæg skal det være sværere at få ophold i landet, hvis man kommer fra eksempelvis Pakistan, Indien eller Kina, end hvis man kommer fra eksempelvis USA, Canada og Australien.

Helt konkret skal borgere fra førstnævnte lande have et job på hånden til 400.000 kroner om året, mens borgere fra sidstnævnte lande kun skal have et job i Danmark til 215.000 kroner årligt for at kunne komme hertil.

"Man er nødt til at sige helt åbent, at medmindre man har en udlændingepolitik, hvor alle frit kan komme til Danmark, så er man nødt til at sortere," sagde Lars Løkke Rasmussen på partiets sommergruppemøde ifølge tv2.dk.

Den sortering er nu ikke faldet i IT-Branchens smag.

"Det er positivt med initiativer, der gør det nemmere at rekruttere folk til Danmark. Men vi skal passe på med at diskriminere mellem dygtige folk fra ét land og dygtige folk fra et andet land. Det skal være kvalifikationer og ikke nationalitet, der er afgørende", siger Cecilia Bonefeld-Dahl, formand for IT-Branchen og administrerende direktør i GLOBIT.

Det, foreningen er bange for, er, at det bliver mere kostbart at ansætte it-folk.

"Vi risikerer, at det får den konsekvens, at det fremover bliver sværere at rekruttere dygtige medarbejdere til it-virksomheder. Rigtigt mange it-virksomheder i Danmark har ansatte fra eksempelvis Ukraine, Indien, Kina og andre lande, der ikke er under ordningen", siger hun.

God ordning

Michael Aastrup Jensen, it-ordfører i Venstre, har i øjeblikket barsel og kan ikke kommentere forslaget.

Karsten Lauritzen, der er udlændingeordfører i partiet, mener dog ikke, at det vil gøre den store forskel på it-branchens situation.

Han peger på, at det ifølge hans overbevisning er en ganske fornuftig løsning.

"Vi har kun reguleret lidt, så var det en god ordning i 2008 (den tidligere ordning, red.), så er det nok også en god ordning i dag, hvis det ikke bare handler om, at man vil have billig arbejdskraft," siger Karsten Lauritzen til Computerworld.

"Samlet set bliver det også lettere at få arbejdskraft til Danmark."

Her kommer udenlandske it-folk fra

Det er primært i de store virksomheder med flere end 100 ansatte, at udenlandske it-folk gør sig bemærkede.

De primære begrundelser for at ansætte udenlandske it-specialister i perioden 2011 til 2012 er, at det er svært at finde de rigtige kompetencer i Danmark, og at omkostningerne til løn er lavere.

Det kan man læse i den oversigt, som Danmarks Statistik udgiver under navnet: It-anvendelse i virksomheder 2012.

Europa er den primære fødekæde til danske it-job. Godt halvdelen er rekrutteret fra EU-lande.

En ud af fem kommer fra Indien og cirka samme andel fra Rusland og Ukraine.

Først herefter dukker lande som USA og Canada op på listen.

Danske it-virksomheder er ifølge IT-Branchen ramt af mangel på specialiserede it-kompetencer særligt inden for softwareudvikling.

En undersøgelse fra netop IT-Branchen viser, at hver fjerde it-virksomhed ikke kan få fat i de kompetencer, de har brug for.

Læs også:
Ny politisk aftale en tidlig julegave til danske it-firmaer

Microsoft desperat: Mangler tusindvis af it-folk

Fagforening: Vis os antallet af udlændinge i it-firmaer

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S