Ny Intel-chip kan blive gennembrud for computere uden kølesystemer

Intel begynder at producere chip med 14 nm-fremstillings-teknologi. De banebrydende chip vil bane vejen for fremtidens computere, der vil blive uden blæsere og køle-systemer. Se her hvordan.

Artikel top billede

Intel er klar med en helt ny 14 nm-produktions-teknologi, som ifølge selskabet vil bane vejen for en helt ny generation af tablet- og ultrabooks.

Det skyldes ikke mindst, at den nye generation af chip, som Intel kalder for 'Broadwell,' ikke har brug for blæsere og lignende aktiv køling.

14 nm-fremstilling-teknologien vil blive anvendt til en række nye Intel-chip til en vifte af produkter - fra tablet-computere til nye, kraftige server-processorer.

De nye 14 nm-chip til tablet- og notebook-computere vil få den fælles produkt-betegnelse 'Core M,' som ventes formelt lanceret til den store IFA-messe, der løber af stablen til september.

Forbedret fremstilling

Ifølge Intel er der med Broadwell ikke tale om et nyt chip-design, men alene om en forbedret fremstillings-proces.

Nm er nemlig udtryk for størrelsen på de mindste transistorer og dele, der kan fabrikeres på en enkelt chip. Der går tre til seks atomer på en nanometer (afhængig af atom-typen), og en meter svarer til en milliard nanometer.

Chip-industrien har løbende forbedret dens fremstillings-teknologier, hvilket har ført til løbende forbedringer i plads-udnyttelsen på chippene samt forbedret energi-udnyttelse.

For Intel handler Broadwell da også primært om at sænke energi-forbruget, da selskabet har valgt at bibeholde den tidligere chip-generations performance mod at sænke energiforbruget.

Det betyder med andre ord, at tablet- og notebook-computere med Broadwell-chip vil få samme performance som maskiner med forgængeren Haswell, men energiudnyttelsen - performance per watt - vil blive helt op til 22 procent bedre end i chip bygget med 22 nm-teknologi som Haswell.

Broadwell vil kun forbruge tre til fem watt, og det vil vil give pc-producenterne mulighed for at designe meget tynde maskiner uden indbyggede køle-systemer.

Intel anvender desuden en såkaldt 'turbo boost'-teknologi, der gør det muligt at overclocke chippen i korte 'bursts,' hvorefter den straks vil falde tilbage til energi-besparende tilstand.

Intel er for tiden ved at lægge sidste hånd på tre nye 14 nm-fabrikker, hvoraf de to kommer til at ligge i USA, mens den tredje skal åbnes i Irland i 2015.

Læs også:

Ultratynde tablets på vej: Intels nye tablet er en hel del tyndere end iPad Air

Intel klar til efteråret med otte-kernet processor

Intel dropper bundkort til desktop-computere

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S