Prosa: Så mange it-folk er faldet ud af dagpengesystemet

Fagforeningen Prosa sætter tal på, hvor mange danske it-folk der har mistet retten til dagpenge.

Artikel top billede

(Foto: http://www.flickr.com/photos/rosengrant/)

Når en it-mand, der er medlem af en a-kasse, mister sit arbejde, er vedkommende berettiget til dagpenge i to år.

Hvis der ikke er fundet et nyt job i dette tidsrum, ryger den arbejdsløse typisk over i arbejdsmarkedsydelse eller ind under kontanthjælpssystemet.

Den rejse har fagforeningen Prosa, der varetager mange it-folks faglige interesser, gjort op.

Siden 2012 er 328 ud af Prosas cirka 10.000 medlemmer faldet ud af dagpengesystemet, og de har altså mistet retten til at modtage dagpenge.

Det fortæller Erik Swiatek, der er forbundssekretær i Prosa. Og han fortsætter:

"Af denne gruppe er der 116 personer, der er blevet samlet op af arbejdsmarkedsydelsen," fortæller han.

Den midlertidige arbejdsmarkedsydelse er en ydelse efter lov om arbejdsløshedsforsikring, som a-kasserne administrerer, og som stiller en række krav til modtageren.

Ingen kontrol efter dagpenge

Det efterlader en gruppe på 212 it-folk, der helt har forladt Prosas a-kassesystem.

"De kan havne i kontanthjælpssystemet, blive selvforsørgende eller havne i en anden type job," fortæller Erik Swiatek.

Præcis hvad der sker med de personer, der glider ud af Prosas systemer, ved foreningen faktisk ikke.

"Vi aner ikke, hvad der sker med dem. De kan i princippet være i job alle sammen, eller de kan alle være selvforsørgende," siger han.

"Vi mangler en statistik, der kan beskrive de lediges situation, efter at de er gledet ud af a-kassesystemet," siger han.

Bedre tider

Der er dog gode tegn på, at der er bedring på vej til de it-jobsøgende.

Det fortæller Bent Greve, der er professor på Roskilde universitet med speciale i arbejdsmarkedet.

"Meget tyder på, at krisen er ovre, men væksten vil kun langsomt vende tilbage. Det har været en lang økonomisk krise, og det er måske lige voldsomt nok at sige, at den er helt slut, men det går helt tydeligt i den rigtige retning."

Du kan læse mere om it-branchens jobmuligheder her: Krisen kradser ikke mere: Der er job i it-branchen igen

Læs også:
 

Dansk virksomhed med international succes: Derfor ansætter vi folk med et helt særligt udtryk
Tradeshift vil investere millioner i nye danske it-job

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Statens IT

    Teknisk stærk IT-konsulent

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Empatisk sektionsleder til PET's digitale indhentning

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S