Prosa: Så mange it-folk er faldet ud af dagpengesystemet

Fagforeningen Prosa sætter tal på, hvor mange danske it-folk der har mistet retten til dagpenge.

Artikel top billede

(Foto: http://www.flickr.com/photos/rosengrant/)

Når en it-mand, der er medlem af en a-kasse, mister sit arbejde, er vedkommende berettiget til dagpenge i to år.

Hvis der ikke er fundet et nyt job i dette tidsrum, ryger den arbejdsløse typisk over i arbejdsmarkedsydelse eller ind under kontanthjælpssystemet.

Den rejse har fagforeningen Prosa, der varetager mange it-folks faglige interesser, gjort op.

Siden 2012 er 328 ud af Prosas cirka 10.000 medlemmer faldet ud af dagpengesystemet, og de har altså mistet retten til at modtage dagpenge.

Det fortæller Erik Swiatek, der er forbundssekretær i Prosa. Og han fortsætter:

"Af denne gruppe er der 116 personer, der er blevet samlet op af arbejdsmarkedsydelsen," fortæller han.

Den midlertidige arbejdsmarkedsydelse er en ydelse efter lov om arbejdsløshedsforsikring, som a-kasserne administrerer, og som stiller en række krav til modtageren.

Ingen kontrol efter dagpenge

Det efterlader en gruppe på 212 it-folk, der helt har forladt Prosas a-kassesystem.

"De kan havne i kontanthjælpssystemet, blive selvforsørgende eller havne i en anden type job," fortæller Erik Swiatek.

Præcis hvad der sker med de personer, der glider ud af Prosas systemer, ved foreningen faktisk ikke.

"Vi aner ikke, hvad der sker med dem. De kan i princippet være i job alle sammen, eller de kan alle være selvforsørgende," siger han.

"Vi mangler en statistik, der kan beskrive de lediges situation, efter at de er gledet ud af a-kassesystemet," siger han.

Bedre tider

Der er dog gode tegn på, at der er bedring på vej til de it-jobsøgende.

Det fortæller Bent Greve, der er professor på Roskilde universitet med speciale i arbejdsmarkedet.

"Meget tyder på, at krisen er ovre, men væksten vil kun langsomt vende tilbage. Det har været en lang økonomisk krise, og det er måske lige voldsomt nok at sige, at den er helt slut, men det går helt tydeligt i den rigtige retning."

Du kan læse mere om it-branchens jobmuligheder her: Krisen kradser ikke mere: Der er job i it-branchen igen

Læs også:
 

Dansk virksomhed med international succes: Derfor ansætter vi folk med et helt særligt udtryk
Tradeshift vil investere millioner i nye danske it-job

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    SOS International

    Platform Engineer – Team Lead

    Københavnsområdet

    Scleroseforeningen

    Digital platform- og integrationsansvarlig

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S