Prosa: Så mange it-folk er faldet ud af dagpengesystemet

Fagforeningen Prosa sætter tal på, hvor mange danske it-folk der har mistet retten til dagpenge.

Artikel top billede

(Foto: http://www.flickr.com/photos/rosengrant/)

Når en it-mand, der er medlem af en a-kasse, mister sit arbejde, er vedkommende berettiget til dagpenge i to år.

Hvis der ikke er fundet et nyt job i dette tidsrum, ryger den arbejdsløse typisk over i arbejdsmarkedsydelse eller ind under kontanthjælpssystemet.

Den rejse har fagforeningen Prosa, der varetager mange it-folks faglige interesser, gjort op.

Siden 2012 er 328 ud af Prosas cirka 10.000 medlemmer faldet ud af dagpengesystemet, og de har altså mistet retten til at modtage dagpenge.

Det fortæller Erik Swiatek, der er forbundssekretær i Prosa. Og han fortsætter:

"Af denne gruppe er der 116 personer, der er blevet samlet op af arbejdsmarkedsydelsen," fortæller han.

Den midlertidige arbejdsmarkedsydelse er en ydelse efter lov om arbejdsløshedsforsikring, som a-kasserne administrerer, og som stiller en række krav til modtageren.

Ingen kontrol efter dagpenge

Det efterlader en gruppe på 212 it-folk, der helt har forladt Prosas a-kassesystem.

"De kan havne i kontanthjælpssystemet, blive selvforsørgende eller havne i en anden type job," fortæller Erik Swiatek.

Præcis hvad der sker med de personer, der glider ud af Prosas systemer, ved foreningen faktisk ikke.

"Vi aner ikke, hvad der sker med dem. De kan i princippet være i job alle sammen, eller de kan alle være selvforsørgende," siger han.

"Vi mangler en statistik, der kan beskrive de lediges situation, efter at de er gledet ud af a-kassesystemet," siger han.

Bedre tider

Der er dog gode tegn på, at der er bedring på vej til de it-jobsøgende.

Det fortæller Bent Greve, der er professor på Roskilde universitet med speciale i arbejdsmarkedet.

"Meget tyder på, at krisen er ovre, men væksten vil kun langsomt vende tilbage. Det har været en lang økonomisk krise, og det er måske lige voldsomt nok at sige, at den er helt slut, men det går helt tydeligt i den rigtige retning."

Du kan læse mere om it-branchens jobmuligheder her: Krisen kradser ikke mere: Der er job i it-branchen igen

Læs også:
 

Dansk virksomhed med international succes: Derfor ansætter vi folk med et helt særligt udtryk
Tradeshift vil investere millioner i nye danske it-job

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Aller Leisure A/S

Nyuddannet softwareudvikler til rejsebranchen

Københavnsområdet

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job