Krisen kradser ikke mere: Der er job i it-branchen igen

Jobmulighederne er gode i it-branchen. Krisen er ved enden, og nogle brancher boomer. Se hvilke her.

Artikel top billede

Bent Greve, du er professor på Roskilde universitet med speciale i arbejdsmarkedet. Er krisen forbi i it-branchen?

"Ja, meget tyder på, at krisen er ovre, men væksten vil kun langsomt vende tilbage. Det har været en lang økonomisk krise, og det er måske lige voldsomt nok at sige, at den er helt slut, men det går helt tydeligt i den rigtige retning."

Læs også: Finanskrisen er død: Danske it-firmaer stormer frem

Antallet af jobannoncer er den hurtigste indikator, man har for arbejdsmarkedet. Den er omkring seks måneder hurtigere end eksempelvis ledighedstallene.

"Jobmarkedet beskriver tendenserne i erhvervslivet og virksomhedsledernes forventning om fremgang," siger Bent Greve.

Og tallene for it-jobopslag peger i den modsatte retning af krise.

Læs også: Vild vækst: Disse it-løsninger kan vi slet ikke få nok af

Overordnet i alle brancher i Danmark er der sket en lille stigning i den samlede efterspørgsel på arbejdskraft i det seneste år.

Der er imidlertid store ændringer mellem de forskellige jobkategorier, og it ligger pænt til. Det viser Jobbarometer for fjerde kvartal 2013, som jobportalen Jobindex har skabt.

Sammenlignet med for et år siden er der en fremgang på informationsteknologi-området på lige knap 13 procent.

Du kan sammenligne it-området med andre fagområder her.

"Det er et udtryk for, at virksomhederne tror på udvikling og fremgang inden for specialiserede områder som it," vurderer Bent Greve.

"It-området er dog lidt specielt i og med, at udviklingen går så hurtigt, at man i nogle tilfælde kan lave mere for de samme penge og de samme medarbejdere. Derfor giver jobudbuddet ikke altid en entydig sammenhæng, men tallene indikerer, at bunden er nået, og det går mod vækst."

Læs også: Disse fem it-områder skal du bruge penge på i år

Men kan det pludselig vende og gå skidt igen?

"Med udgangspunkt i jobmarkedet og en stribe andre målekategorier tyder det ikke på, at det vil ske. Det meste af Europa er på vej ud af krisen, og det er Danmarks vigtigste handelsområde."

Hurtigløberne

Ved at sammenligne med antallet af jobannoncer for 10 år siden kan man få en idé om den langsigtede udvikling i efterspørgslen på arbejdskraft.

Og sammenlignet med for 10 år siden er antallet af jobs indenfor informationsteknologi steget med 118 procent, krise eller ej.

Ser man på udvalgte it-områder, er eksempelvis web-relaterede job steget med 37 procent det seneste år.

Sikkerhed og Database-kategorien tegner sig for en stigning på 24 procent, mens Tele- og datakommunikation er vokset med 34 procent på et år.

Læs også:

Tradeshift: Danske it-firmaer har en forfejlet tankegang

Danske iværksættere: Vi kan forudsige, hvornår du løber næste gang

Dansk virksomhed med international succes: Derfor ansætter vi folk med et helt særligt udtryk
Tradeshift vil investere millioner i nye danske it-job

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S