Google på trapperne med ny Spotify-dræber

Lækket marketingmateriale afslører, at Google er på vej med ny musiktjeneste, hvor søgegiganten giver adgang til 20 millioner numre med tilhørende videoer renset for reklamer.

Artikel top billede

Online-selskabet Googles satsninger på at sælge musik får snart et ekstra nøk i vejret.

Det sker, når virksomhedens video-site Youtube formentlig bliver stedet, hvor du fremover mod betaling kan høre musik uden reklamer og uden internetforbindelse i servicen med navnet Youtube Music Key.

Samtidig bliver Googles nuværende musiktjeneste, Google Play Music All Access, omdøbt til Google Play Music Key.

Det skriver Android Police.

Prisen er ukendt

Sitet om Google-aktiviteter har fået fingrene i markedsføringsmateriale til den nye musiktjeneste på Youtube, hvor prisen for et måneds-abonnement med højkvalitets-streaming forventeligt vil ligge på omkring 55 kroner (9,99 dollar) i USA.

Til den pris får brugerne antageligt Google Play Music Key med i købet. Ifølge rygterne betyder det, at nuværende Google Play-kunder får den kommende Youtube-service med gratis oveni deres nuværende Play-abonnement.

I Danmark ligger prisen på det nuværende Google Play Music-abonnement dog på 99 kroner, og det er endnu uvist, hvad der kommer til at stå på prisskiltet, når og hvis Youtube Music Key ser dagens lys i vort lille kongerige.

20 millioner numre

Google sparer ellers ikke på løfterne i det marketingmateriale, som Android Police har fået fat i.

"Vi har tilføjet over 20 millioner høj-kvalitetsnumre inklusiv hele albums, der er arrangeret med kunsternes diskografier. Med Music Key kan du lytte til dem, som du ønsker: med video, med lyden alene, med din telefon optaget af andre ting eller offline," lyder det blandt andet i marketingmaterialet til den nye tjeneste.

Samtidig bliver det muligt for abonnenterne at se og høre koncertoptagelser, covernumre og remixes samt få foreslået numre ud fra dine tidligere lytte-præferencer, som det også kendes fra det nuværende og gratis Youtube.

Mange forskellige musiktjenester

På den måde bliver det muligt at sammensætte stort set uendelige playlister uden afbrydelser på verdens største videosite.

Og med den nye Youtube-service vil Google snart kunne præsentere et mindre arsenal af musiktjenester.

Arsenalet tæller Google Play-butikken, hvor du blandt andet kan hente apps og købe musik og film.

Dertil kommer Google Play Music (snart omdøbt til Google Play Music Key) med et streaming-abonnement a la Spotify/Wimp og så altså inden længe Youtube Music Key-tjenesten.

Google har på nuværende tidspunkt købt domænenavnet Youtubemusickey.com, som i skrivende stund ikke bliver benyttet til noget.

Derimod er domænerne PlayMusicKey.com og GooglePlayMusicKey.com tilsyneladende endnu ikke blevet registreret af Google.

Læs også: 

Vi tester streaming og musik fra Apple, Google og Microsoft: Her er den bedste tjeneste

Stor Google-tjeneste kommer endelig til Danmark

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger AI forretningskonsulent i Ballerup

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvaret

    Informationssikkerhedsofficer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS