Måling: Mobildækning er langt ringere end tele-firmaerne lover

Der er meget stor forskel på hastigheden på den reelle mobil-dækning og det, som teleselskaberne lover, viser stor måling.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Teleselskabernes løfter om hastigheden på mobildækningen ligger meget væk fra virkelighedens verden.

Det viser en stor måling, som Ringkøbing-Skjern Kommune har udarbejdet, skriver KIT Magasinet.

Kommunen har i to måneder målt den udendørs mobildækning tilbudt af Telenor, TDC og 3 rundt omkring i kommunen fra en bil, der har været udstyret med tre identiske mobiltelefoner.

"Vi har fået at vide af borgerne, at der er dårlig dækning. Men når vi kigger på de teoretiske dækningskort fra teleselskaberne, ser dækningen slet ikke så dårlig ud, som den opleves i virkeligheden," siger teamleder for Koncern IT i kommunen, Niels Sønderskov, til KIT Magasinet.

Så ringe er dækningen

Ifølge undersøgelsen er dækningen mange steder i kommunen helt nede på 100 dB, hvilket ifølge Niels Sønderskov 'slet ikke er godt nok.'

"Det skraber lige an udendørs, men allerede der begynder min iPhone at have problemer. Og hvis du så går inden døre, bliver signalet meget dårligt med 100 dB," siger han til magasinet.

Han peger på, at signalstyrken i store dele af kommunen ligger på netop 100 dB.

"Vi oplever dårlig dækning rigtig mange steder i området på forskellige tidspunkter af døgnet," siger han, der nu ifølge KIT Magasinet vil drøfte dækningen med de pågældende teleselskaber.

KL-formand: Her er årsagen til problemet
KL-formand Martin Damm, der også er borgmester i Kalundborg, siger til KIT Magasinet, at det ikke er nok, at det kun er dem, der bor 'tættest' på, der har adgang til digitaliseringen, når kommunerne er afhængig af at anvende digitaliseringen til at effektivisere velfærdssamfundet.

Han peger på, at det ikke er kommunerne, der har ansvaret for at sikre bredbånd - hverken via kabler, fiber eller mobilnet.

Ifølge ham skyldes problemet, at staten har solgt licenser til mobilselskaberne uden at forpligte dem til at sikre bredbånd til hele landet.

Læs også:

Fem vigtige ting: Det satser dit teleselskab på i 2014

Boom i antallet af små mobilmaster kan give problemer

Sådan opnår du bedre indendørs dækning

Sådan vil danske telefirmaer forbedre din mobil-dækning

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S