Måling: Mobildækning er langt ringere end tele-firmaerne lover

Der er meget stor forskel på hastigheden på den reelle mobil-dækning og det, som teleselskaberne lover, viser stor måling.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Teleselskabernes løfter om hastigheden på mobildækningen ligger meget væk fra virkelighedens verden.

Det viser en stor måling, som Ringkøbing-Skjern Kommune har udarbejdet, skriver KIT Magasinet.

Kommunen har i to måneder målt den udendørs mobildækning tilbudt af Telenor, TDC og 3 rundt omkring i kommunen fra en bil, der har været udstyret med tre identiske mobiltelefoner.

"Vi har fået at vide af borgerne, at der er dårlig dækning. Men når vi kigger på de teoretiske dækningskort fra teleselskaberne, ser dækningen slet ikke så dårlig ud, som den opleves i virkeligheden," siger teamleder for Koncern IT i kommunen, Niels Sønderskov, til KIT Magasinet.

Så ringe er dækningen

Ifølge undersøgelsen er dækningen mange steder i kommunen helt nede på 100 dB, hvilket ifølge Niels Sønderskov 'slet ikke er godt nok.'

"Det skraber lige an udendørs, men allerede der begynder min iPhone at have problemer. Og hvis du så går inden døre, bliver signalet meget dårligt med 100 dB," siger han til magasinet.

Han peger på, at signalstyrken i store dele af kommunen ligger på netop 100 dB.

"Vi oplever dårlig dækning rigtig mange steder i området på forskellige tidspunkter af døgnet," siger han, der nu ifølge KIT Magasinet vil drøfte dækningen med de pågældende teleselskaber.

KL-formand: Her er årsagen til problemet
KL-formand Martin Damm, der også er borgmester i Kalundborg, siger til KIT Magasinet, at det ikke er nok, at det kun er dem, der bor 'tættest' på, der har adgang til digitaliseringen, når kommunerne er afhængig af at anvende digitaliseringen til at effektivisere velfærdssamfundet.

Han peger på, at det ikke er kommunerne, der har ansvaret for at sikre bredbånd - hverken via kabler, fiber eller mobilnet.

Ifølge ham skyldes problemet, at staten har solgt licenser til mobilselskaberne uden at forpligte dem til at sikre bredbånd til hele landet.

Læs også:

Fem vigtige ting: Det satser dit teleselskab på i 2014

Boom i antallet af små mobilmaster kan give problemer

Sådan opnår du bedre indendørs dækning

Sådan vil danske telefirmaer forbedre din mobil-dækning

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job