Apple tilbagekalder iPhones med dårligt batteri

Apple tilbagekalder iPhone 5-mobiler, som pludselig kan opleve batteriproblemer. Se her, om du er en af de uheldige.

Artikel top billede

Har du oplevet, at batteriet på din iPhone 5 ikke har været lige så godt som andres? Så kan det være, at du har købt en af en række iPhones, som pludseligt kan have problemer med batteriet.

Derfor tilbagekalder Apple iPhone 5-telefoner verden over, som giver den dårlige oplevelse.

Det handler om et antal iPhones, som er solgt mellem september 2012 og januar 2013, og som er tydeligt identificerbare ved hjælp af deres serienummer.

Telefonerne kan pludselig lide under en markant kortere batterilevetid, og derfor opstår der behov for at oplade telefonen meget oftere end tidligere og uden nogen åbenlys grund.

Sådan gør du

Du kan se, om du ejer en af de berørte telefoner via dette link. Her skal du indtaste din iPhone 5's serienummer, som du finder under "Indstillinger --> Generelt --> Om --> Serienummer."

Batterifejlen findes kun på iPhone 5 og altså ikke 5S eller 5C, så tag det helt roligt, hvis du ejer sådan en.

Er du en af de uheldige ejere, udskifter Apple batteriet på din iPhone 5, uden at det kommer til at koste dig.

Tilbagekaldelsesprogrammet starter først fra på fredag (den 29 august) her i Danmark, og du skal huske at tage backup, nulstille din telefon og slå "Find min iPhone" fra. Hvor den skal repareres, fremgår også af ovenstående link.

Apple oplyser, at hvis din iPhone 5 har en ødelagt skærm eller på anden vis store skader, som kan påvirke udskiftningen af batteriet, skal dette ordnes først.

Hvis du tidligere har fået udskiftet batteriet, og din telefon har det rigtige serienummer (fundet via ovenstående link), vil der være mulighed for at kontakte Apple og få pengene retur.

Læs også: 

Apple skruer voldsomt op for forventningerne til iPhone 6

Gør Apple din "gamle" iPhone sløv med vilje?

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job