Udsalg af aktier i Sonofon-ejeren Telenor

Den norske stat solgte tirsdag 170 millioner aktier i landets største teleselskab, Telenor, til investeringsbanken Goldman Sachs. Banken pungede ud med 7,3 milliarder kroner for aktierne. Den norske stat beholder dog magten, da den sidder på 53 procent af selskabets aktier.

Den norske stat solgte i går 170 millioner aktier i landets største teleselskab, Telenor, hvilket svarer til 9,4 procent af alle aktier i teleselskabet.

Den norske stat sidder dog stadig på magten i Telenor, da den råder over 53 procent af aktierne i teleselskabet, som ejer det danske mobilselskab Sonofon.

Med salget følger den norske handelsminister, Ansgar Gabrielsen, der tilhører den norske centrum-højre mindretalsregering, op på sit gamle løfte om, at den norske stat skal sælge nogle af sine aktier i store, norske selskaber, såsom Statoil og Telenor.

Det norske storting har givet regeringen tilladelse til at sælge aktier i Telenor, så den statslige ejerandel ryger ned på 51 procent.

7,3 mia. i den norske statskasse

Den norske statskasse får omkring 7,3 milliarder kroner ud af aktiesalget. Milliarderne er blevet betalt af investeringsbanken Goldman Sachs, der placerer aktierne hos institutionelle investorer i Norge og resten af verden.

De institutionelle investorer skal så sælge aktierne videre til privatpersoner i Norge og andre lande, der er med i Det Europæiske Økonomiske Samarbejdsområde (EØS).

Salget skydes i gang i løbet af få dage. Godt 30 millioner af de 170 millioner aktier er øremærket til private, mens resten kan købes af hvem som helst.

Telenor blev introduceret på børsen i Oslo i december 2000. I begyndelsen sad den norske stat på 77,6 procent af aktierne i selskabet. Den blev siden reduceret til 62,5 procent i juli 2003, hvor staten også solgte aktier.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S