Udsalg af aktier i Sonofon-ejeren Telenor

Den norske stat solgte tirsdag 170 millioner aktier i landets største teleselskab, Telenor, til investeringsbanken Goldman Sachs. Banken pungede ud med 7,3 milliarder kroner for aktierne. Den norske stat beholder dog magten, da den sidder på 53 procent af selskabets aktier.

Den norske stat solgte i går 170 millioner aktier i landets største teleselskab, Telenor, hvilket svarer til 9,4 procent af alle aktier i teleselskabet.

Den norske stat sidder dog stadig på magten i Telenor, da den råder over 53 procent af aktierne i teleselskabet, som ejer det danske mobilselskab Sonofon.

Med salget følger den norske handelsminister, Ansgar Gabrielsen, der tilhører den norske centrum-højre mindretalsregering, op på sit gamle løfte om, at den norske stat skal sælge nogle af sine aktier i store, norske selskaber, såsom Statoil og Telenor.

Det norske storting har givet regeringen tilladelse til at sælge aktier i Telenor, så den statslige ejerandel ryger ned på 51 procent.

7,3 mia. i den norske statskasse

Den norske statskasse får omkring 7,3 milliarder kroner ud af aktiesalget. Milliarderne er blevet betalt af investeringsbanken Goldman Sachs, der placerer aktierne hos institutionelle investorer i Norge og resten af verden.

De institutionelle investorer skal så sælge aktierne videre til privatpersoner i Norge og andre lande, der er med i Det Europæiske Økonomiske Samarbejdsområde (EØS).

Salget skydes i gang i løbet af få dage. Godt 30 millioner af de 170 millioner aktier er øremærket til private, mens resten kan købes af hvem som helst.

Telenor blev introduceret på børsen i Oslo i december 2000. I begyndelsen sad den norske stat på 77,6 procent af aktierne i selskabet. Den blev siden reduceret til 62,5 procent i juli 2003, hvor staten også solgte aktier.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Aktieselskabet CARL CHRISTENSEN

Vi søger en nysgerrig og skarp BI-assistent

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

KMD A/S

Product Manager - Customer Engagement

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura