Filmbranchen om danske teleselskaber: De er free riders og skal betale

Den danske filmbranche anklager teleselskaberne for at være free riders i forhold til produktionen af digitale kulturprodukter. De skal betale penge, lyder kravet.

Artikel top billede

"Dansk film mangler 80 millioner kroner om året, for at vi fortsat kan have dansk og international succes. Derfor har vi foreslået, at teleoperatørerne bidrager til den digitale filmpulje, fordi lige netop teleoperatørerne profiterer på lovlig og ulovlig filmtrafik på nettet uden at betale for det."

Sådan skriver Klaus Hansen, direktør for Producentforeningen, i et stort debatindlæg i Politiken.

Producentforeningen er brancheorganisationen for producenter af film, tv og computerspil. Heriblandt finder man medlemmer som Zentropa, Nordisk Film og A Film, men også et spilfirma som IO Interactive.

"Status er, at det digitale marked for film, musik, bøger osv. boomer, men det er ikke dem, der lever af at producere indholdet, der tjener på dette boom," skriver Klaus Hansen videre på vegne af Producentforeningen.

"Meldingerne fra Kulturministeren er ganske klare: Der kommer ikke flere offentlige penge til dansk film," forklarer Klaus Hansen i sit indlæg.

Derfor mener han - og en række andre folk fra film-industrien og også flere politikere - at det er oplagt at hente pengene hos teleoperatørerne, der "bruger de digitale kulturprodukter til at trække flere kunder ind i butikken."

De er free riders

"Derfor - fordi teleindustrien baserer deres forretning på transport af digitale kulturprodukter - skal teleindustrien tage et ansvar for, at der produceres nye produkter," skriver Klaus Hansen i Politiken. 

"I Danmark er det teleindustriens bredbåndsoperatører, der med lovlig og ulovlig trafik datatrafik er free riders. Derfor foreslår vi en digital filmpulje, som teleindustrien finansierer," lyder det fra Klaus Hansen og Producentforeningen.

Klaus Hansen mener, at der er en hel generel kulturpolitisk udfordring i vores samfund:

"Hvordan får vi digitaliseringens free riders til at bidrage til finansieringen af danske digitale kulturprodukter," lyder det i dagens debatindlæg i Politiken.

Mange krav om penge fra telebranchen 
Producentforeningens indlæg kommer oven på en stribe lignende udmeldinger fra fremtrædende folk i den danske film-industri, hvor det blandt andet er blevet foreslået, at der skal lægges en ny afgift på tre kroner om måneden på danske internetforbindelser.

Computerworld har interviewet Teleindustriens direktør, Jakob Willer, om den slags krav fra film-industrien:

"Det ville være i direkte modstrid med alle andre ønsker, man har til digitalisering og vækst og beskæftigelse," har Jakob Willer udtalt.

"Sådan en afgift ville ikke løse filmbranchens problem - den ville bare udsætte den fuldstændig uundgåelige situation, at de skal forholde sig til digitalisering," forklarede han blandt andet.

Læs også:

Computerworld mener: Film-afgift på internet er som en elendig b-film

Nye krav om film-afgift på internet: Det skal det koste

Dansk telebranche: Film-afgift på internet vil være helt urimelig

Telefirmaer afviser film-afgift: Det er det rene vanvid

Efter hylen og skrigen i årevis: Nu elsker musikbranchen digitalisering

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra NetNordic

    De danske virksomheders kritiske infrastruktur er under pres

    Geopolitiske spændinger og NIS2-direktivet gør det stigende nødvendigt at have styr på sikkerheden omkring sin IT-infrastruktur.

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    SAP Solution Specialist

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil