Rygterne ulmer: Er verdens største storageselskab ved at blive solgt?

Verdens største storageselskab EMC er tilsyneladende ved at blive solgt i mindre bidder, efter en HP-fusion i gigantklassen er røget på gulvet.

Artikel top billede

Snakken er gået, og har rygterne har været sejlivede i lang tid.

Ja, faktisk i et års tid har it-selskabet HP og storage-giganten EMC været i forhandlinger om en mulig fusion mellem de to selskaber, der tilsammen har en markedsværdi på omkring 750 milliarder kroner.

Det beløb svarer til knap 20 Nokia-opkøb

I følge The Wall Streets kilde skulle HP-bossen Meg Whitman have været det nye selskabs administrerende direktør, mens EMC-chefen Joe Tucci ville blive bestyrelsesformand.

Tilsyneladende har hverken EMC eller HP slået til i fusionssnakken på grund af økonomiske uenigheder, og nu melder andre it-giganter sig på banen som mulige opkøbere af dele af EMC-forretningen.

Det skriver The Wall Street Journal.

It-giganter er på lur

Baggrunden for, at EMC eller dele heraf skal sælges, er at selskabets direktør siden 2001, Joe Tucci, har annonceret sin tilbagetrækning i starten af 2015 uden at have udpeget en efterfølger.

Samtidig har investeringsforeningen Elliott Management nappet en stor aktiepost i EMC og har ytret ønsker om at splitte det op for at få større udbytte af sine aktier.

Ønsket om opsplitningen af selskabet kan måske få ben at gå på, eftersom it-giganter som Cisco, Oracle og Dell kigger sultent på dele af EMC med henblik på overtagelse oven på HP's mislykkede frierier.

Alene datterselskabet VMware, som EMC ejer 80 procent af, forventes at være omkring 230 milliarder kroner værd.

Om verdens største storage-selskab så er hugget op til salg, eller om it-giganterne får held med at købe dele af EMC, det vil vi nok være klogere på inden februar 2015, hvor Joe Tucci stopper som EMC-direktør.

Storage-selskab sluger flash-firma for seks milliarder


Kendt it-firma: Du får fem millioner kroner, hvis du får problemer med vores nye flash-løsning

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S